| Buddha a întrebat:

Imi spune-ti va rog cum egalezi o reactie chimica? De ex. 2Ca + O2 = CaO, de ce s-a pus 2 in fata la Ca?

7 răspunsuri:
| GregHouse a răspuns:

Exista un pricipiu fundamental al chimiei anorganice: "Numarul de atomi al unui element intrat in reactie este egal cu numarul de atomi al elemetului rezultat din reactie" sau ceva de genul big grin
Reactie ta nu e egalata. Trebuia 2Ca + O2 = 2CaO.
Logic: intra 2 atomi de calciu, ies 2 atomi de calciu; intra 2 atomi de oxigen, ies 2 de oxigen. Sper ca ai inteles. Mult succes!

| Alina a răspuns:

Reactia asta pe care ai scris-o e gresita, corect e

2Ca + O2= 2CaO

| mya27 a răspuns:

Pentru ca 2 in fata egal 2 ori Ca si 2 ori O ( 2 inmultit cu amandoua). Ar veni cam acelasi lucru cu Ca2O2.Cam asa ceva:d

| Noone4u a răspuns:

S-a pus 2 in fata lui Ca deoarece in substanta sunt 2 molecule de Cawinking

| DENIS2COOL a răspuns:

In primul rand fi mai atnet la ore le de chimie.in al doilea rand s-a pus 2 in fata la ca caci sunt 2 atomi de O si doar un atom de O se uneste cu un atom de Ca.in al treilea rand ecuatia e gresita.ar trebui sa fie asa.2Ca +O 2 = 2 CaO

| Buddha explică:

Si cum vad cati atomi are fiecare element?

| тєямιηαтσя a răspuns:

E foarte simplu. Numarul de atomi de la reactanti (in stanga egalului) trebuie sa fie egal cu numarul de atomi de la produsii de reactie (in dreapta egalului). In stanga sunt 2 atomi de oxigen (O2), asta inseamna ca trebuie sa fie si in dreapta tot 2 de oxigen, deci pui un 2 in fata compusului care contine oxigen (CaO). Dupa ce ai pus 2 in fata CaO vei avea in dreapta 2 atomi de calciu, si trebuie sa pui si in stanga 2 in fata Ca. Ideea e ca trebuie sa ai acelasi numar de atomi si in stanga si in dreapta.