| Vlaicu_Doru_1997 a întrebat:

Cine imi poate explica cum se egaleaza o reactie chimica?

Răspuns Câştigător
| OnuOnulică a răspuns:

Se egaleaza astfel:
de exemplu:N + H2+ O= NH2+O4
deci trebuie sa adaugi coeficienti ca ambele parti sa fie egale. (ca o balanta)
avem O in partea stinga si O4 in cea dreapta corect? deci in partea stinga in fata lui O adaugam ''4'' pentru ca ecuatia sa fie egala
Sau! Prin coeficienti (un numar pus in fata unei substante) trebuie sa-ti iasa la fel de multi atomi de substanta inaintea si dupa egal.
eg.
2H2+O2=2H2O astfel avem 4 atmomi de H in membru 1 si 2 de O. iar in membru 2 4 de H si 2 de O
Baftawinking

1 răspuns:
| anapricopi76 a răspuns:

Aceiasi problema am avut-o si eu acum 2 saptamani.Trebuie sa ai grija ca numarul reactantilor sa fie egal cu numarul produsilor de reactie.