| nevermind3322 a întrebat:

Imi spuneti si voi ce exercitii vocale ar trebui sa fac pentru a-mi prelucra vocea si a o face sa sune mai bine -la cantat ma refer. Am cat de cat voce, adica nu cant fals, insa mi-as dori sa am o voce "frumoasa" sau "uau!" decat "e ok, suna destul de bine". frustrated

3 răspunsuri:
| Godgodadi43 a răspuns:

Nu stiu daca te ajuta eu fac voce de rock ...ma rog death metal din astea si din cate am inteles desi nu cred ca apare doar daca canti cum cant eu dar te doare in gat si cica trebuie sa exersezi pana nu mai simti durerea adica probabil trebuie sa scoti acelasi sunet la care vrei tu sa ajungi pana iti iese

| EJelly a răspuns:

Pai eu una mi-am imbunatatit calitatile vocale prin imitare... Cant zilnic karaoke pe youtube (la apropae orice melodie doresc, youtube-ul e plin!). Daca iti place atat de muult sa canti, canta mereu, fara sa iti pese de cei din jurhappy. Si, incearca sa te intregistrezi cantand, asa iti vei da seama daca mai gresesti pe undeva, daca mai ai ceva de imbunatatit( te vei asculta altfel). Si mai fa vocalize pe vocale (a, e, i, o, u). Ia o nota si can.to pe a, apoi pe e, pe i... etc. (nu stiu daca intelegi ce vreau sa zic). Si nu pierde nicio ocazie sa mergi intr. un cor de copii-la tine la scoala, sau cere-le oamenilor (care au cunostinte in domeniu) din jurul tau sa te ajute sa progresezi, sa te asculte. Chiar cred ca e pacat sa nu iti lucrezi un talent asa de frumos, vei regreta mai tarziu.

| dark4you a răspuns:

Hey...nu sunt vedeta sau experta in muzica dar am o voce "frumoasa" sau "uau"deci poti sa faci niste vocalize"uoaeiieaou"; o sa te ajute multbig grin