| qwerty1234 a întrebat:

Imi urasc viata de familie! pur si simplu nu mai vreau sa locuiesc cu familia mea, vreau sa stau undeva singur fara griji chiar daca ar trebui sa-mi port singur de grija! am 16 ani, certurile din familie sunt deja la ordinea zilei si nu mai suport asta, nu sunt un copil problema dar vad lucrurile dintr-un alt punct de vedere fata de parintii mei, ei imi spun tot timpul ca nu-i ajut cu treburile din casa desi intodeauna fac ceea ce imi cer cu exceptia a catorva ocazii cand mai trebuie sa ma certe mai intai... Nu sunt genul care sa bea sau sa fumeze desi ies de multe ori in oras, nu sunt probleme cu mine la scoala si mai nou, vacanta asta am inceput sa citesc romane din propria initiativa sa nu mai pierd atata timp in fata calculatorului. Poate eu nu vad lucrurile cum trebuie dar totusi, parintii mei exagereaza de prea multe ori... si nu mai stiu ce sa fac, dati-mi ceva sfaturi, oare mai sunt si altii in aceasta situatie ca mine?

6 răspunsuri:
| MenInShadow a răspuns:

In situatia ta, cel mai simplu mi se pare sa le explici situatia chiar parintilor tai.
Sa le spui ce nu-ti convine, si cum te simti tu cand ei tipa la tine, si se poarta urat.
Sunt sigur ca v-or intelege, in fond, toti parintii, intr-un fel sau altul vor binele copilului lorwinking
Poate v-or sa te ajute, sa nu devii cineva lenes si sa nu faci nimic, sa fii educat, dar nu stiu cum sa o faca.
Cel mai bine ar fi sa le explici situatia, sigur v-or intelegewinking.

| MyEssence a răspuns:

Ehee...Asa a fost si cu minebatting eyelashes Noptile stand cu patura pe cap ca sa nu le auzi certurile, din cauza nervilor se iau numai de tine...etc. etc. Deci. ai mei au divortat, dar in timpurile acelea stateam mult cu prietenii(ma ajutau enorm-unii, caci altii m-au lasat la greu straight face ), iesem foarte mult pe afara ca sa nu ii mai aud, incearca sa vorbesti cu ei(sau cu parintele care crezi tu ca e mai intelegator), de obicei tineam totul in mine-dar nu e bine deloc-fa-ti un jurnal sau spune totul cuiva care stii sigur 100% ca nu o sa zica nimanui. In principiu trebuie sa te eliberezi-deci e vara-asa ca le poti zice ca ai vrea sa te duci pe la niste rude(sau la bunici toata vara) asa o sa scapi ceva vreme de probleme. Poate ca uni cred ca, copii, nu au nici o problema cu ce se intampla cu parintii lor-dar de fapt ei sufera cel mai mult. -> Cauta problemele si incearca sa le iei cu o gluma, sau daca vezi ca pe tatal tau(de exemplu) il deranjeaza ceva ce face mama ta, te duci tu repede si schimbi-sau..intelegi ce vreau sa zicwinking
Du-te la un prieten si invata, sau mai dormi o noapte pe la el-te mai duci la biblioteca etc. Pana la urma le poti spune ca te afecteaza.La unii sunt probleme mai''speciale'' de ex:bautura si e mult mai dificil. Sper ca intelegi si. ai grija! happy

| DomnishoaraTPU a răspuns:

Salut qwerty1234!
Du-te în boscheţi!
Unde să pleci la 16 ani!
Şi iubeşte-ţi familia că vei avea nevoie de ea!
JustTina061

| Rebecaaaa a răspuns:

Si eu sunt in aceasta situatie si am tot 16 ani. Eu am incercat de multe ori sa vorbesc cu ai mei dar am realizat ca ei nu m-au inteles niciodata pe deplin. Am ajuns la concluzia ca nu mai am ce sa fac, decat sa astept cu nerabdare sa plec la facultate undeva departe de casa.

| Licuricea a răspuns:

Poate ca ei nu vor sau nu realizeaza cat rau iti fac cand te cearta din orice pentru ca sunt prea supusi certurilor zilnice dintre ei doi, ia-ti o vacanta, relaxeaza-te la un prieten si uita pentru cateva zile de "ce este acasa". Stiu ca iti pare greu dar nu ai cum controla situatia asta pentru ca ai tai nu te vor lua inseamna daca incerci sa repari cumva. e greu sa iti vezi singur de viata acum, nu poti sa te anjgajezi la varsta asta si inca nu ti-ai terminat studiile..gandeste macar tu pozitiv, care vezi cearta parintilor tai, nu te invinui caci lucrurile le pot rezolva doar cei doi, cand va venit timpul si cand vor crede ei de cuviinta...e greu si sa fii parinte dar e greu si sa fii copil printre parinti.

| Alinboss13 a răspuns:

Stiu cum e frate, la mine in familie se cearta, se spioneaza etc etc... Am 12 ani dar asta nu se pune si incepe sa ma enerveze faptul ca se cearta, uneori vreau sa ma omor uneori vreau sa plec de acasa si sa nu mai vin niciodata, dar iti dau 2 sfaturi 1.Lasa-i sa se certe si vezi-ti de treburile tale
2.Pleaca pe ascuns de acasa