| raduspace10 a întrebat:

In ce an s-a trecut la licee de la mate-fizica la mate-info? De asemenea, stiu ca pe vremuri exista decat real si uman, fara specializari. Cand au aparut acestea?

Răspuns Câştigător
| Ara997 a răspuns:

Era lupul catel pe atunci '95 sa zicem. in 2000 deja toate scolile de fite aveau o clasa de mate info, pe urma unele au optat intensiv info.
inainte de 89 erau asa : licee industriale ( actualele profile tehnice), licee teoretice mate-fizica, si vocationale (militar, de arta, pedagogic, sportiv, sanitar, de informatica, silvic )
pe urma liceele si-au extins oferta educationala au optat pentru toaaaate specializarile care de care mai pestrite nu neaparat in concordanta cu cererea pietei de munca. din dorinta de a atrage elevi cat mai multi. acum gasesti mate info la colegiu tehnic si filologie la liceul de informatica din onesti ca sa-ti dau un exemplu.