| anonim_4396 a întrebat:

In clasa a VI-a diriginta m-a mutat in banca cu o colega de-a mea (X). O prietena de-a lui X pe care o voi numi Y era geloasa si suparata foc de nu mai vroia sa vorbeasca cu X si cu mine (de parca noi i-am zis dirigai sa ne puna impreuna). X si cu mine aveam 2 lucruri in comun : un joc si inca unul. In fiecare seara, dupa ce ne intoarceam de la scoala si in weekend, de zi pana noapte vorbeam la microfon in timp ce eram in joc. Atunci eram BFF. In clasa a VII-a, X m-a lasat balta si s-a mutat cu Y. Eu nefiind asa scroafa ca Y (nu-mi pasa daca vede ce zic despre ea happy ) nu m-am suparat. Atunci erau ele BFF. Cand X a intrebat-o pe Y ce BFF mai are in afara de ea, Y a raspuns ca pe mine. Dar X a zis ca nu mai are niciun BFF pentru ca Y e unica. Deci eu sunt doar o cunostinta nesemnificativa happy. Pe la sfarsitul scolii am decis ca eu si X sa stam impreuna in banca in clasa a VIII-a. Si exact azi, cu o zi inainte de scoala Y imi trimite un mesaj: "Vezi ca X nu mai sta cu tine in banca ci cu mine." Bineinteles, Y e satisfacuta si a trimis mesajul ca sa-mi faca in ciuda. Apoi o sun pe X si o intreb de ce ma lasa balta. X imi spune ca Y s-a smiorcait toata ziua, a facut crize de nervi saraca si a bocit de a facut scandal (are cateva probleme cu capul...asta e straight face), asa ca a fost nevoita sa-mi cedeze locul. Am cazut de la BFF la acquaintance acum sunt lasata balta exact cu o zi inainte sa inceapa scoala... Ce parere aveti de X? Comite o nedreptate? Ce parere aveti de Y? Ce ar trebui sa fac in continuare? Sa ma supar pe ele?

1 răspuns:
| PandaLove a răspuns:

In primul rind cred ca nu este o prietena buna. Ar trebui sa te asezi in banca cu alt cineva, o colega, cu care nu prea vorbesti spre exemplu asa mi-am facut eu o prietena noua foarte buna. Am fost lasata si eu balta asa, un an eram cele mai buen prietene, un an nu ma suporta si tot asa.Trebuie sa-ti ei in miini demnitatea si sa mergi pe alt drum, sa*i spui ca nu e frumos cum a proceda, si daca a decis ca vrea sa stea cu Y doar din cauza ca s-a smiorcait nu are tarie de caracer.Nu te certa cu ea, pur si simplu nu imi mai acorda multa atentie. Discutai salutati-va si faceti ceea ce faceati de obicei. Crede-ma e cel mai bine. Dupa un timp o sa-si dee seama ca nu a avut dreptate. Acum prietena aia a mea de care amm pomenit e plecata din tara si isi doreste foarte mult sa devenim BFF. Ma rog, vorba aia, de rupi firul si il legi inapoi, nodul oricum ramine. de aceea nu te certa cu ea, spune-i frumos ca nu a procedat corect si atit.
Bafta. happy