| IIIx333III a întrebat:

In iunie este ziua celei mai bune prietene ale mele. Aja ca... o sa aveti destul de mult de citit, si sper ca raspunsul pe care mi-l dati sa fie foarte valoros:

Initial, de ziua ei{o sa ii spun pe nume, Ioana} trebuia sa faca o petrecere cu mai multi copii, apoi sa ramana peste noapte la ea o fata{Roxana}. Apoi a vorbit cu mama ei si i-a spus ca atunci cand ea va face 13 ani{eu aici scriu despre petrecerea de 12 ani} vrea sa ma invite si pe mine{cea mai buna prietena a ei}, si a convins-o pe mama ei sa ma cheme si pe mine si pe Roxana. Va intrebati de ce nu m-a chemat pe mine de la bun inceput? Pentru ca mama ei nu prea ma suporta... Din cauza ca acum un an faceam pe sefa la mai orice lucru. Acum m-am maturizat, si desi nu am reusit sa scap de "calitatea" de a face pe sefa mereu, am reusit sa o diminuez. Mama Ioanei nu era foarte suparata pe mine la inceput, dar apoi s-a agravat din cauza unor lucruri gresite pe care le-am facut eu. A existat o perioada cand nu o mai lasa pe Ioana sa vorbeasca cu mine, dar acum, slava domnului, accepta relatia noastra de prietenie. Iata lucrurile pe care le-am facut ca sa o supar pe mama Ioanei:

1-La petrecerea organizata de mine de Halloween am nimerit o perioada in care Ioana era pedepsita si nu a lasat-o sa vina. I-am trimis mamei Ioanei un mesaj prin Ioana, in care am folosit niste cuvinte mai "destepte", pentru ca asa vorbesc eu cand lupt pentru ceva. Ea s-a suparat si mai tare pentru faptul ca am folosit un vocabular neadecvat pentru varsta mea{nici nu se pune problema de a o lasa-o la petrecere} si mama ei si-a facut o impresie foarte proasta despre mine.

2- O data, din greseala, am lovit-o pe Ioana langa ochi, si toti stim ca mancarimea este imposibil de ocolit. Asa ca, scarpinandu-se, s-a inrosit. Nu pot descrie in cuvinte cat de suparata a fost mama ei pe mine, deci, inca o bulina neagra pentru mine.

3- Ieri, Ioana si Roxana au fost la mine. Mama Ioanei i-a spus sa vina acasa la 8 si 10, dar noi am mai tras de timp pana la 8 jumatate, cand mama ei a sunat-o si i-a spus ca sta de 30 minute in frid, asteptand-o. Cand am adus-o acasa pe Ioana, mama ei fierbea de nervi, si i-a tinut o lectie despre responsabilitate, promisiuni si timp. Inca un punct in plus pentru mine.

Si acum, intrebarile:

Cum pot sa o fac pe mama Ioanei sa ma placa macar un pic mai mult{pentru ca mie una imi place de ea, e o persoana fosrte OK.}, sau sa ma vada si ea la fel de OK precum ma vad ceilalti parinti?

Ce gafe sa evit ca sa cresc in ochii ei, sau macar sa nu scad?

Poate fi suparata din invidie...sau care ar putea fi motivul?

Funda pentru cel mai bun raspuns. Chiar as aprecia!

P. S. Am scris atat de mult ca sa analizati intrebarea din toate punctele de vedere. Multumesc!

2 răspunsuri:
| aniriiiiii a răspuns:

Tu pari o tipa foarte desteapta ai putea singura sa iti dai seama ce trebuie sa faci.Pentru a intra pe sub plielea cuiva trebuie sa intrii in vorba cu persoana respectiva.Cand te mai duci la Ioana intra in vorba cu mama ei, intreab`o ce mai face, du`i o sticla de suc sau stiu eu ce...Atunci cand ii zice ceva Ioanei, incearca sa o faci p Ioana sa se tina de promisiune, sa nu`i mai dai motive mamei ei sa dea vina pe tine.Sau daca se intampla poti sa zici "a fost vina mea, imi cer scuze, imi pare rau, nu se va mai intampla".
Daca vrei sa te intelegi bine cu ea, incearca sa numai spui exact ceea ce iti vine pe moment sa spui, eeste mai bine :*

Bafta>big grin

| DoarOana a răspuns:

Buna adry,

Orice parinte ar fi suparat daca ar fi fost in situatia mamei prietenei tale. Mama Ioanei crede ca din cauza ta, Ioana nu isi tine promisiunile si ii e frica sa nu o ia pe o cale gresita din cauza ta.
De exemplu, ea crede ca tu o nveti lucruri gresite, iar atunci cand veti fi mai mari, pe la gimnaziu cls a 8-a sau liceu s-ar putea sa faceti lucruri mai "grave" adica bautul, fumatul sau asa. Inca sunteti destul de mici ca sa zic asa pe la 12-13 ani si inca are dreptul sa o controleze.
Mama ei nu va uita ca din cauza ta, Ioana nu a venit acasa la ora stabilita, ca tu ai folosit cuvinte neadecvate varstei tale. Sa nu mai scrii niciodata un bilet folosind astfel de cuvinte pentru ca persoana careia ii sunt adresate va fi foarte nervoasa asa ca nu te va putea place niciodata.
Ce ai putea sa faci?
Invit-o pe Ioana la pizza, iar daca mama ei o lasa si ii zice sa vina acasa la ora 8 tu sa te duci cu Ioana la pizza si sa ai grija ca ea sa ajunga exact la ora 8 acasa.
Invit-o si pe mama ei in oras daca vrei. S-ar putea sa nu te simti asa confortabil cu cineva in spatele tau dar nu strica. Incerca sa nu faci pe sefa in fata mamei ei. Mentine-ti tonul la un anumit nivel si foloseste termenii de "dvs si asa mai departe" cand vorbesti cu mama Ioanei). Intreab-o ce mai face si comporta-te frumos. Incearca sa nu ai apucaturi de "salbatica" (sper ca nu e dur cuvantul dar nu gasesc unul mai potrivit).

Despre incidentul cu pumnul: Mama ei a fost suparata la inceput dar pe parcus si-a dat ori isi da seama ca nu ai facut-o intentionat. Ea stie ca nu ai vrut sa o faci intentionat pentru daca ai fi facut-o intentionat Ioana nu ar mai fi stat cu tine.

Ai grija sa nu o bagi pe Ioana in belele, sa respecti orele la care i-a zis mama ei sa vina acasa.
Vei vedea ca in cel mai scurt timp posibil mama ei te va place si pe tine.

Mult succes si sper ca ti-am fost de folos. happy