| IIIx333III a întrebat:

Neata TPU! Am o intrebare care daca ar primi un raspuns dezaprobator as fi foarte trista... dar sunt sincera cu mine...deci, intrebarea:

Mama prietenei mele cele mai bune nu o mai lasa sa vina la petrecerea de Halloween organizata de mine pentru ca am lovit-o din greseala la ochi, iar mama ei e foarte panicata.
Exemple: Nu o lasa sa vina la mine pentru ca stau la etajul opt si vine cutremurul si nu avem unde sa ne ducem.
Nu o lasa singura cu cineva pentru ca ea crede ca o fura.
Nu o lasa sa vina la mine decat cu parintii acasa pentru ca zice ca dam foc la casa.

Pentru asta am facut un mic text, din suflet, spontan.
Buna Ziua
Buna ziua…scuzati-ma ca ma amestec dar pur si simplu…va rog sa cititi ce am scris pentru ca a fost ceva spontan.
Eu va admir pentru ca mama mea nu este asa de grijulie ca dumneavoastra, si cateodata chiar as vrea sa fie…dar…
Imi pare rau pentru ce i-am facut Ioanei. Alina m-a impins…si ca sa ma credeti pe cuvant…iau vina asupra mea. Imi pare sincer rau si o sa fiu foarte atenta de acum cu ea. Ea este cea mai buna prietena a mea…si daca dintr-o mica lovitura se poate afecta prietenia dintre noi doua, nu o sa risc.
Va rog sa ii ascultati inima. Nu vreau sa va dau sfaturi, pentru ca sigur sunteti un parinte mai bun decat as putea fii eu, dar vreau sa va spun ca sunt sigura ca ei i-ar placea la petrecerea mea de Halloween.
Puteti sa o sunati si pe mama mea, dar eu va asigur ca o sa fie o liniste totala in casa, ca nu se va intampla niciun incident…
Daca nu v-am convins…scuzati-ma pentru ca v-am facut sa pierdeti timpul si imi cer inca o data scuze.
Adriana

Intrebarea mea este:
Va reusi asta sa o determine pe mama Ioanei sa o lase la petrecere?
Daca nu, ce ar mai trebui sa facem?

3 răspunsuri:
| Dmonik a răspuns:

Ce draguta esti! Da, ar trebui sa isi atinga scopul scrisorica ta. Daca nu, incearca sa vorbesti cu mama ta si sa discute dansa cu mama amicei tale. O va convinge. Petrecere...inspaimantatoare va doresc!

| aliyna a răspuns:

Sper sa o determina si sa aiba incredere in voi, dar daca nu va dori sa o lase vorbeste cu mama ta si spune-i ei sa discute cu mama prietenei tale, poate asigurarile date de mama ta o vor convinge.Bafta!

| Ramooon a răspuns:

Sau din moment ce mama ta banuiesc ca este si ea acasa, ai putea sa o inviti si pe mama prietenei tale, banuiesc ca se gaseste o camera si pentru parinti, ei servesc cafele in locul lor, voi va jucati in locul vostru. Ii explici ca vor veni toate colege voastre si a doua zi vor povesti despre cum a fost si nu vrei ca tocmai prietena ta ceea mai buna sa nu stie cum a fost. Ii spui ca accidente mereu se intampla si in caz de cutremur poate muri si cand iese din casa, cand se desprind bucati de beton din bloc, daca insista pe subiectul asta, si daca nu merge cu mama, de ce nu incerci cu tatal poate este mai putin paranoic. Bafta si have fun la petrecere.