| EugenEB a întrebat:

In liceu am fost batut la cap sa iau BACU deoarece o sa imi pice din cer masinile si o sa vad un om cu o foaie pe strada care ma opreste din drum si ma intreaba o formula la matematica, iar daca dau raspunsul corect primesc bani.
In traducere toata lumea spune ca daca iau examenul asta am un servici mai bun si o viata mai usoara.
L-am luat si acum nu gasesc de servici, tot la somaj am ajuns unde trebuie sa ma inscriu la un loc de munca pe care il ofera ei si daca in 60 de zile nu gasesc pot sa imi pun dosarul pentru a primi 250 lei pe luna, cu care nu fac nimic.
Cand m-am prezentat la ANAF pentru adeverinta un gardian m-a intrebat daca am luat BACU si i-am zis ca da, iar el m-a intrebat de facultate.
Ce era sa ii zic? Da-mi bani de Facultate, deoarece numai admiterea este minim 1 milion, imi trebuie bani de manuale care sunt ale naibi de scumpe pentru niste carti, bani de facultate si chiar daca intru la buget tot am nevoie de bani pentru cazare, mancare, facturi, la facultate, deoarece presupun ca pe langa manuale si etc. tot mai trebuie sa cotizezi.
Si nu e vorba de sume de 12, 15 miliane, ci de sume mari 25, 30 milioane.
Joburile pe care le ofereau cei de la somaj sunt frizer, ospatar, etc.
Pentru ce am mai luat eu BACU care se zice ca este examenul maturitatii care deschide 'cufarul magic' daca sunt comparat tot cu unul cu 10 clase iar peste tot te lovesti de bani, in cazul facultatii chiar si la buget tot ma storc de bani.
Peste tot se zice ca Romania este in EU, este o tara civilizata si dezvoltata, dar se zice asta doar din gura, faptele sunt ca apa din desert, aproape 0.
Alta problema este experienta, cum sa am experienta cand abia am absolvit si nici nu am primit inca diploma.
La scoala nu esti invatat ce trebuie sa stii, inveti Mihai Eminescu si alte prostii de care nu te intreaba nimeni, alte tari ca Danemarca, Norvegia sau Italia (lucreaza mama acolo si s-a interesat) nu iti baga in cap toate idioteniile de care nu ai nevoie gen Morometii, educatie plastica, tehnologica, matrici, determinanti sau logaritmi la matematica, se face mult mai putina teorie si mai multa practica pe o meserie.
In Romania iesi pamant de flori din liceu.
Acum ce sa fac, unde sa ma angajez? Chiar si cu minimul pe economie, sa nu aud de MC, KFC si alte prostii, au ras altii mult si bine in liceu ca o sa ma vada acolo daca nu iau BACU.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Aici e mare mare mare ta greseala... mentalitatea.

Nu ai bani sa faci o facultate, dar nici sa muncesti nu ai vrea... iti cad coiele sa servesti lumea la mana 2-3 zile pe saptamana ca sa te intretii la facultate?

Eu lucrez in IT si consider toate cunostintele pe care le am acumulat in scoala si liceu la fel de utile ca pe cele de informatica si matematica pe care le am acumulat in facultate si in cursul anilor de munca.

In place sa stiu cine a fost Moromete, imi place sa stiu despre ce este vorba in poeziile poetului national, in place sa stiu cum se numesc diverse substante pe care le folosesc zilnic, imi place sa stiu biologie, imi place sa stiu ce ape si ce munti avem in tara si imi place sa imi cunosc istoria strabunilor mei.

Daca singura lucru util pe care il vezi tu in a cunoaste literatura este ca trebuie sa discuti cu cineva comentarii literare inseamna ca nu ai inteles nimic din literatura.

Poate intr-o zi o sa te intalnesti cu cineva si vei auzi zicala "Sa se mire prostii", sau poate ai sa intri pe softpedia si ai sa vezi sectiune "Poiana lui Iocan" sau poate intr o zi ai sa auzi la cineva termenul "fonciirea"... sau poate ai vrea sa afli cat de mult se chinuiau copii sa faca 2-3 ore de scoala in perioada interbelica.

Sau poate ai sa ramai cu impresia ca Luceafarul e doar un nou cantaret de manele

Sau poate intr-o zi ai sa fii curios cum a trait un om normal primul razboi mondial si nu vei avea o descriere atat de amanuntita precum o face Rebreanu in Padurea Spanzuratilor.

Totul tine de tine ca persoana unde vrei sa te plafonezi si in ce zone ale societatii vrei sa te invarti... jos la pasionatii de manele si la mancatorii de seminte... sau ceva mai sus in societatea care se poate mandri cu un set de cunostinte

46 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Si crezi ca daca picai bacul iti era mai bine? S-ar fi uitat la tine ca la ultimul batut in cap fiindca, sincer acum, e facut ca cu un minimum de efort sa-l ia oricine.
Daca nu luai bacul ajungeai probabil la matura sau la spalat wc-uri, intre a lucra ca frizer si a da cu matura dimineata la 6 pe scarile blocului tu nu vezi vreo diferenta?

| EugenEB explică (pentru Adry05):

Vad un punct comun, salariu cu care nu poti sa traiesti.

| Adry05 a răspuns (pentru EugenEB):

Da, dar macar eu personal as prefera o munca curata si mai respectata decat cele pe care le poti obtine fara bac. E si vorba de bani, dar e vorba si de tine ca persoana, nu cred ca te-ai uita prea mandru la tine daca ai sti ca te duci maine dimineata sa maturi strazile, sa adunci gunoiul sau sa speli wc-uri pline de voma dintr-un club, hai sa nu fim ipocriti. Bani, bani, dar conteaza si stima de sine.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca tu credeai ca locul de munca pica din cer doar pentru ca ai diploma de bac te insele amarnic.

Diploma de bac iti ofera posibilitatea sa continui niste studii sau sa alegi si alte joburi peste cel de muncitor necalificat la facut curatenie sau la santier.

Facultatea daca vrei sa o faci o faci si cu bani putin. Nu ai nevoie sa cotizezi nicaieri, manuale nu iti trebuie daca te duci la cursuri, bani de taxa nu trebuie sa scoti daca inveti bine, iar caminul il poti plati dintr un job part time daca e chiar asa de serioasa problema ta financiara.

Liceul teoretic nu te ajuta cu mai nicio calificare. vroiai sa iesi calificat trebuie sa te duci la un liceu tehnic nu la unul teoretic si pe urma aveai si pregatire intr-o meserie.

Frustrarile astea cu Eminescu si Morometii apar doar la cei care nu isi doresc o cultura generala si care in general au probleme cu invatatul.

Fii sincer cate CV uri ai depus pana acum? Macar 30 ca sa zici ca e asa groasa treaba si nu iti da nimeni de munca?

Sau esti genul care scoala nu, munca putina si bani multi... daca nu atunci ma plang.

| EugenEB explică (pentru suntserios):

Sunt genul care accepta munca, dar nu aia la care se angajeaza ultimul om, adica cea cu carca si lopata.

| EugenEB explică (pentru suntserios):

Nu sunt genul de om care sa zica 'scoala nu' din moment ce m-am straduit sa obtin acel examen.

| EugenEB explică (pentru suntserios):

Dar spune-mi si mie la ce ajuta Eminescu si Morometii, concret fara ocolisuri, daca nu te ajuta sa obtii nimic.

| suntserios a răspuns (pentru EugenEB):

Daca nu vrei carca si lopata atunci pune mana pe carte.
Daca nu intelegi de ce trebuie sa ai niste cunostinte minime de literatura si probabil pentru tine Guta si Salam sunt cei mai culti romanani e irelevanta discutia?

| EugenEB explică (pentru suntserios):

Bine intru la buget, imi trebuie bani de camin/cazare, mancare, facturi + chestiile de zi cu zi (ceva de mancare pe drum, bilete, etc.).
Daca inchiriez un apartament e si mai rau, deoarece chiria este mare.
Job part-time inseamna ospatar, barman etc. eu tocmai din acest motiv m-am angajat sa termin neaparat liceul si sa iau BACU si eventual cum necum o facultate.
TOCMAI din acest motiv, SA EVIT ACESTE JOBURI, ASTA ESTE SCOPUL SCOLII SA NU AJUNGI LA MUNCA DE JOS.

| EugenEB explică (pentru suntserios):

Trebuie sa stii gramatica si sa vorbesti corect, ce a facut Ion si de ce l-a omorat pe Bulbuc, aici chiar nu vad rostul.

| EugenEB explică (pentru suntserios):

Si vreau sa pun mana pe carte, cum am pus si pana acum, dar am nevoie de money, chiar si daca nu prea dai bani, ai noroc sa intri la un loc bugetat, tot trebuie.

| Adry05 a răspuns (pentru suntserios):

Foarte bine punctat, felicitari!
Morometii si alte opere de genul, care au adus ceva nou in literatura noastra, fac parte din cultura ta literara, trebuie sa stii si tu ce fel de opere si romane avem. Cand iesi la o cafea cu 2-3 amici probabil ca n-ai ce sa discuti despre asa ceva, ca doar sunt subiecte mai impoartente precum fetele, nu? Dar cand sau daca vei ajunge intr-un cerc mai inalt, intelectual, astfel de subiecte precum literatura sunt abordate si o sa vezi ce te vei face de ra.hat cand aia vor vorbi acolo de romanul balzacian romanesc si tu te vei uita la ei ca la o limba straina fiindca nici nu stii ce e aia. Sau cand vei auzi de Eugen Lovinescu, Pompiliu Constantinescu etc. sa nu intrebi ce cantareti sau actori mai sunt si ei. laughing)

| EugenEB explică (pentru Adry05):

Crezi ca cineva care lucreaza in IT sau medicina de exemplu, care dupa parerea mea sunt oameni cu carte si studii ii intereseaza de operele nationale sau au treaba cu ele?
Si concret, nu aduc nici un beneficiu, sincer nu cumperi paine de la magazin recitand Luceafarul.

| EugenEB explică (pentru Adry05):

Acum pe bune, pe cine ai vazut tu sa discute despre romanele acestea, poate mi-se pare mie ciudat deoarece nu am vazut pe nimenea, nici macar profesorii de la liceu, vorbeau despre medii, note sau ce treburi au de facut acasa cand vin de la servici.

| Adry05 a răspuns (pentru EugenEB):

Cum am zis, astfel de subiecte nu sunt abordate oriunde si oricand. Eu am auzit de multe ori profesori abordand astfel de teme, sau chiar grupuri din care am facut parte. Ca voua nu v-a fost nuantat suficient cat de frumoase sunt de fapt romanele pe care le-ati studiat nu e vina autorilor si de multe ori nici a profesorilor ci a elevilor fiindca pleaca din start cu atitudinea ta `la ce imi trebuie asta?`
Si cum poti sa arunci asa poezia `Luceafarul`? Ti se pare putin lucru poezia aia? Intr-adevar, e mult mai complexa o poezie scrisa in 5 minute cu niste cuvinte aruncate sa rimeze in comparatie cu poezia aia lucrata cu atata rafinament.

| EugenEB explică (pentru Adry05):

Pana la urma ce naiba fac, la somaj locurile de munca vacante sunt unele cu o denumire ciudata:faiantar, betonist, fierar si strungar.
Ce naiba sunt astea?

| EugenEB explică (pentru EugenEB):

Pana la urma nu am alta varianta, doar asta treaca de la mine si sa ma chinui pe perioada facultatii la un servici 'low' pentru a face banii necesari si abia pe urma sa sper la ceva avantajos.
Alta cale nu gasesc, tot la ce am evitat am ajuns.

| EugenEB explică (pentru EugenEB):

Era un proverbbig grine ce fugi, oricum nu scapi.

| suntserios a răspuns (pentru EugenEB):

Cat despre

"TOCMAI din acest motiv, SA EVIT ACESTE JOBURI, ASTA ESTE SCOPUL SCOLII SA NU AJUNGI LA MUNCA DE JOS."

trebuie sa intelegi ca la 18 ani si liceu teoretic inca nu ai terminat cu scoala daca nu vrei sa ajungi la munca de jos

| anonim_4396 a răspuns (pentru EugenEB):

Hai sa punem problema altfel, nu te ajuta cu nimic Morometii si Eminescu. (nu sunt de acord cu asta)

Care e diferenta dintre tine si unul cu 10 clase, ce vrei sa lucrezi si ce stii sa faci?

| EugenEB explică (pentru anonim_4396):

Bacu.

| EugenEB explică (pentru anonim_4396):

Si de facut nu stiu sa fac nimic, ma duc la un interviu si ii zic aluia ca stiu sa fac matrici si sa recit Luceafarul, altceva nu am fost invatat in scoala.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EugenEB):

Ok si ce ai vrea sa muncesti?

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai el nu prea vrea sa munceasca... mai mult parea cu banu il intereseaza, si daca banu ar veni fara niciun efort

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

El vrea sef direct, a luat bacul, zici ca si-a luat doctoratul.

| EugenEB explică (pentru anonim_4396):

Nu vreau ma sef direct, dar nici faiantar sau ospatar ca ultimul om.
Ce naiba...

| EugenEB explică (pentru suntserios):

Unde am zis eu ca nu vreau sa muncesc? Am zis ca nu vreau sa muncesc joburi gen ospatar, muncitor pe sant sau barman.
Asta poate sa faca si unu de clasa a 10 a.

| EugenEB explică (pentru suntserios):

Nu am zis ca vreau bani fara nici un efort, am zis ca vreau un serviciu mai de doamne ajuta, nu strungar, faiantar, barman sau ospatar, asta poate face si unu cu 10 clase.

| EugenEB explică (pentru anonim_4396):

Https://www.olx.ro/......8UE83.html

Loc de munca la paza, cerinte:minim 8 clase absolvite si MINIM PE ECONOMIE.
Nu cred ca este mare diferenta intre serviciile oferite de aia de la somaj.
SUNT COMPARAT CU O PERSOANA CU 8 CLASE, ceilalti 4 ani + examenul nu conteaza.
De ce trebuie sa primesc minim pe economie, iar altul cu 8 clase sau 10 tot aceeasi suma?
Credeti ca este corect? Unu care depune mai mult efort sa fie tratat ca altul care i-s-a facut lene si a bagat abandon?

| suntserios a răspuns (pentru EugenEB):

Pune mana si fa o facultate ca vad ca stii doar sa te plangi ca o fetita.

vrei o meserie mai de doamne ajuta munceste pentru ea.

punct. e atat de simplu.

| EugenEB explică (pentru anonim_4396):

As prefera, tinand cont ca am doar liceul si BACU macar la un supermarket sa pun marfa pe raft sau la caserie, unde nu mare mirarea sa castigi la fel ca unu cu 8 clase la paza, as vrea si eu macar 15 milioane, cu 1-2 milioane mai mult decat cel minim care este 12-13 sau cat e.
Daca ar fi dupa mine as vrea sa fac Facultatea de Drept, dar nu exista in orasul meu asa ceva, trebuie sa ma duc tocmai la Bucuresti, si chiar daca intru la buget sunt slabe sanse sa prind loc la camin, si atunci trebuie sa inchiriez ceva sau sa stau la cineva si cred ca nu e mica chiria + ca imi trebuie mancare si bani de facturi.

| EugenEB explică (pentru suntserios):

Cum ma? Nu sunt facultati la mine in oras, tocmai la Bucuresti trebuie sa merg, mancare, cazare daca nu prind loc la camin ca e bataie pe ele si arata ca naiba, cel putin din ce se da la televizor.
Si in Bucuresti sunt scumpe ca dracu toate.

| suntserios a răspuns (pentru EugenEB):

Exact ce se spunea mai sus... tu vrei doar banu sa ajunga la tine si atat.

Plangi ca o fetita si nu ai sa reusesti niciodata sa iti depasesti stadiul mediocru din cauza mentalitatii mediocre.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EugenEB):

Pai ca sa pazesti iti trebuie carte? Cu ce te ajuta bac-ul in domeniul asta?

| EugenEB explică (pentru anonim_4396):

Nu stiu, asta imi ofereau la SOMAJ.

| suntserios a răspuns (pentru EugenEB):

Aici e mare mare mare ta greseala... mentalitatea.

Nu ai bani sa faci o facultate, dar nici sa muncesti nu ai vrea... iti cad coiele sa servesti lumea la mana 2-3 zile pe saptamana ca sa te intretii la facultate?

Eu lucrez in IT si consider toate cunostintele pe care le am acumulat in scoala si liceu la fel de utile ca pe cele de informatica si matematica pe care le am acumulat in facultate si in cursul anilor de munca.

In place sa stiu cine a fost Moromete, imi place sa stiu despre ce este vorba in poeziile poetului national, in place sa stiu cum se numesc diverse substante pe care le folosesc zilnic, imi place sa stiu biologie, imi place sa stiu ce ape si ce munti avem in tara si imi place sa imi cunosc istoria strabunilor mei.

Daca singura lucru util pe care il vezi tu in a cunoaste literatura este ca trebuie sa discuti cu cineva comentarii literare inseamna ca nu ai inteles nimic din literatura.

Poate intr-o zi o sa te intalnesti cu cineva si vei auzi zicala "Sa se mire prostii", sau poate ai sa intri pe softpedia si ai sa vezi sectiune "Poiana lui Iocan" sau poate intr o zi ai sa auzi la cineva termenul "fonciirea"... sau poate ai vrea sa afli cat de mult se chinuiau copii sa faca 2-3 ore de scoala in perioada interbelica.

Sau poate ai sa ramai cu impresia ca Luceafarul e doar un nou cantaret de manele

Sau poate intr-o zi ai sa fii curios cum a trait un om normal primul razboi mondial si nu vei avea o descriere atat de amanuntita precum o face Rebreanu in Padurea Spanzuratilor.

Totul tine de tine ca persoana unde vrei sa te plafonezi si in ce zone ale societatii vrei sa te invarti... jos la pasionatii de manele si la mancatorii de seminte... sau ceva mai sus in societatea care se poate mandri cu un set de cunostinte

| OldSoul a răspuns:

On Topic:
Ai putea incerca sa te angajezi ca manipulant/vanzator la centre comerciale, supermarketuri, etc.
Off Topic:
In legatura cu tot ce ai scris tu la inceput, pana la intrebare, asta e Romania, nu vad un motiv eligibil pentru care sa ai nevoie de bac daca nu doresti sa dai la facultate, se intelege ca daca ai promovat clasa a-12-a totusi, ai ceva cunostinte care e rostul sa mai dai si bacul? In opinia mea e doar unul, sa le arati angajatorilor ca faci ce ti-se spune, daca ai invatat matrici, baltagul, si multe alte prostii care sa fim sinceri le uiti dupa doua luni, si nu-ti vor folosi in viata, doar pentru o hartie, si pentru a putea spune ca ai luat bac-ul, de ce nu ai sta la servici peste program pentru acelasi salariu? Stii cam asta e mentalitatea.
Nu ai luat bacul, esti considerat un smecheras, deci prin urmare un pericol pentru afacerea lui sefu, ca deh, nu o sa stai dupa program, nu o sa faci sarnicile celorlalti, o sa stii ca meriti si un concediu, in schimb daca ai luat bacul, oarecum se crede ca esti supus, deci, mentalitatea aia, "Multumesc Doamne ca am un loc de munca si am ce manca maine" nu cer concediu ca poate ma da afara, stau peste program ca poate imi da o prima, mai fac si treaba lu colegu ca poate candva am nevoie de un liber. Si cam asta e, lucrezi in plus, ce e drept, ai o sansa mai mare la angajare, dar si aia au asteptari la tine, si prin asteptari ma refer la ce am spus mai sus, iar daca nu le faci pe plac, te dau afara si il iau pe urmatorul.
Cam asta e cu bacul.
Nici cu facultatea nu e mare smecherie, sunt cateva mai cautate care chiar iti ofera un loc de munca, si aici ma refer in principal la IT, apoi e si medicina, la care totusi, te gandesti ca inveti atat, salvezi vieti pentru un salariu derizoriu.

| minrest a răspuns:

Bac-ul iti trebuie ca sa mergi la facultate. De trei ori pomenesti in postare ca nu o sa ai bani de manuale, la facultate nu sunt manuale, daca e un suport de curs ti-l da sa il xeroxezi. Pentru ca stii ca peste o anumita nota intri la buget, te plangi de taxa de inscriere. Nu ai 100 lei? O sa iti ceara sa cotizezi la facultate, zici tu. Mai precis ce? Mie nu mi s-a cerut nimic. Tu vrei sa te plangi, asta e. Zici ca peste tot se zice ca Romania este o tara dezvoltata? Cred ca nu auzi bine, de la caderea comunismului nu am auzit pe nimeni sa zica asa ceva.

| EugenEB explică (pentru minrest):

Eu am auzit, politicienii si tot asti care o dau la inaintare ca e tara bogata.

| minrest a răspuns (pentru EugenEB):

Aa, bogata, asta e altceva. Bogatii naturale. Asta am auzit, ca e tara dezvoltata nu am auzit.

| minrest a răspuns:

Deocamdata ai studii medii. Ai o pregatire generala, de asta cuprinde Luceafarul, putina matematica, etc. Poti face o munca care nu necesita studii, sau poti sa te califici pentru o munca care nu se invata greu. Iar bac-ul l-ai luat ca sa ai dreptul de a da admiterea la facultate.

| Sn4k3 a răspuns:

Pai fara facultate oricum nu prea ai ce sa faci. Doar nu te asteptai sa iei bacul si sa te angajeze cineva la o firma de IT si sa incepi sa faci milioane si doar nu te asteptai ca facultatea sa fie gratuita. Trebuia sa fii constient de lucrurile astea, acum trebuie sa te adaptezi. Si la fel e si in alte tari, nu te astepta ca acolo sa te angajezi la mari firme fara o facultate, tot la job-uri de astea pe care le-ai face si in Romania ajungi, doar ca castigi mai multi bani.

| Lioana a răspuns:

Iti inteleg nemultumirea. Am trecut si eu pe acolo desi eu aveam facultate cand imi cautam de lucru.
Nu e usor. Trebuie perseverenta in cautari. Gandeste-te asa: din mai multi candidati care au exact aceleasi studii de ce te-ar alege pe tine? Inchipuie-ti ca esti tu angajatorul! Pe ce criterii ti-ai alege angajatul? Trebuie sa te remarci prin ceva. Prin comportament, prin abilitatile tale. Daca ai recomandarea cuiva ajuta foarte mult.
In orice caz daca nu aveai bacalaureatul sansele tale sa gasesti un job pe gustul tau ar fi fost zero. Atunci sigur gaseai loc numai la lopata.
Din pacate in ziua de azi se cer studii superioare (facultate) pentru posturi pentru care in urma cu 10 ani se cereau doar studii medii (Bacul). De exemplu in institutiile publice.

| AC4S4 a răspuns:

Din clasa a 11-a scoala nu e obligatorie. Puteai sa te opresti.
Din cate stiu sunt licee din filiera tehnologica, seral, frecventa redusa care te invata anumite meserii (bucatar, ospatar, electrician, zidar...). Alea da, sunt meserii care necesita munca fizica. Daca vrei mai mult, trebuie sa faci o facultate.
In timpul facultatii ai putea merge cu Work and Travel in SUA si sa muncesti pe bani mai multi.

Sunt unii care din clasa a 9a sau a 10a invata pentru o anumita facultate.

Nu stiu ce e cu mentalitatea asta. Toti vor sa faca liceul si sa se angajeze la un birou apoi, cu notele de la bac. Daca vrei sa te specializezi pe ceva, faci o facultate.

E mai complicat ca stai intr-un oras mic, dar trebuia sa te gandesti de mult timp la ce vrei sa faci, nu acum in timpul admiterilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am intrebat destul de clar, ce vrei sa muncesti?

| ElSueno a răspuns:

Da de permis categoria B si angajeaza-te ca distribuitor, dupa ceva timppoti sa te angajezi la firme precum Nemo Express sau FanCourier. Ai putea de asemenea sa te angajezi intr'o fabrica. Era mai ok daca ai fi spus la ce profil ai terminat

| EugenEB explică:

Cred ca daca ai luat bacu cu 6 sau cu 10, tot aia e, daca esti sustinut cu bani este mult mai usor pentru tine, faci meditatii si esti umflat de banii de la mama si de la tata si la facultate acelasi lucru.
In Romania banu e puterea.