| anonim_4396 a întrebat:

În orice caz, existenţa lui Dumnezeu nu poate fi demonstrată sau negată. Chiar Biblia spune că noi trebuie să acceptăm prin credinţă că Dumnezeu există: "Şi fără credinţă este cu neputinţă să fim plăcuţi Lui! Căci cine se apropie de Dumnezeu, trebuie să creadă că El este, şi că răsplăteşte pe cei ce-L caută" (Evrei 11:6). Dacă ar dori, Dumnezeu ar putea pur şi simplu să apară în faţa întregii lumi pentru a demonstra că El există. Însă dacă ar face acest lucru, nu am mai avea nevoie de credinţă. " 'Tomo' i-a zis Iisus, 'pentru că M-ai văzut, ai crezut. Ferice de cei ce n-au văzut, şi au crezut" (Ioan 20:29).

2 răspunsuri:
| Miss17 a răspuns:

DA...acest citat prezinta foarte bine spusele profesoarei mele de filosofie.Citez " Cine nu crede in Dumnezeu si El exista pierde tot. Cine crede in Dumnezeu si El exista castiga tot.Cine nu crede si nu exista nu pierde nimic.Cine crede si nu exista nu castiga nimic.Prin urmare, nu e mai bine sa crezi si sa existe pentru.a castiga tot sau sa crezi(si sa nu existe)si sa nu pierzi nimic? "

| miri100 a răspuns:

Da bine mai zici, chiar asa e adevarul!