| nosense a întrebat:

In Romania, la facultate sunt doua optiuni "fara taxa" si "cu taxa". As vrea sa stiu daca asta se aplica si la universitatile din Anglia; exista universitati "cu taxa" "fara taxa"? Daca da, care sunt?

1 răspuns:
| ΔH a răspuns:

Nu, in anglia toate universitatile au taxe de peste 3000 lire/an, insa poti sa aplici pentru un imprumut guvernamental pentru studii (tuition fee loan), iar acesti bani ii vei da inapoi dupa studii, dupa ce iti gasesti un job, si DACA vei castiga peste 6000 lire/an parca, nu mai tin minte, dar oricum, in anglia castigi usor 6000lire/an daca lucrezi.

Daca pleci din UK pragul se ridica la 12. 000lire mi se pare... iar daca in 25 ani nu atingi acel prag datoria va fi stearsa.

Din pacate nu mai ai sanse... deoarece deadline-ul la inscrierile din septembrie 2011 a fost pe 15 ianuarie, iar din 2012 vor sa tripleze taxele si nu se va mai acorda tuition fee loan.
Sper sa nu faca asta...

Eu am vrut sa plec in UK la toamna, am fost acceptat la 3 universitati pana acum (am depus 5 dosare, atat cat a fost maximul pe UCAS), insa din pacate engleza mi-a dat de furca... m-am apucat serios pe engleza destul de tarziu, cam prin octombrie, si desi mi-am imbunatatit considerabil limba engleza, nu sunt pregatit sa sustin TOELF sau IELTS.

Daca doresti sa aplici in afara romaniei, iti pot fi de ajutor, trimite-mi un PM, si-ti voi explica.

Bafta, si doamne-ajuta sa scapi cat mai repede din tara asta condusa de debili mintali.