| Dacianna a întrebat:

Urmeaza sa intru clasa a 11a la profil matematica-informatica bilingv germana. De mica mi ai placut foarte mult limbile straine motiv pentru care in am invatat in decursul anilor engleza si germana ( care mi au fost predate in scoala ) italiana si japoneza. Tot de mica visul meu a fost sa plec la facultate in SUA sau Anglia. In prezent nu stiu ce facultate sa urmez care sa imi ofere un loc de munca cu posibilitati. M am gandit destul de serios sa dau la medicina in romania iar pentru rezindentiat sa plec afara. Problema mea este ca in cei 6 ani de facultate nu as avea ocazia sa folosesc limbile straine de care nu as vrea sa ma despart. La medicina in strainatae este foarte complicat sa aplici universitatile cerandu ti 2 ani de studiu la ei inainte sa incepi facultatea propriu-zisa. De asemenea m am gandit ca as putea da la altceva afara de la inceput. putetiDaca imi puteti oferinniste optiuni spre ce as putea sa ma indrum?

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

Poti urma facultatea de automatica si calculatoare din Cluj la care una dintre specializari(calculatoare) este in limba engleza.La final, poti gasi usor un post de tester senior, o munca potrivita pentru o fata, forte bine platita si nu atat de stresanta si devoratoare de timp precum munca de medic specialist intr-o clinica.