| Anna220 a întrebat:

In sfarsit mi-am convins parintii sa accepte un caine in casa.Este rasa bichon maltez si se va naste peste 2 luni.Mi-l va face o prietena cadou, sunt foarte bucuroasa.Dar nu stiu ce sa aleg:fata sau baiat.Si as vrea sa-mi spuneti toate detaliile daca pot sa-l scot afara de mic,dar acum auzit ca nu, ce mananca cand e mic, vaccinurile si bilele albe si negre pentru fata si baiat.Multumesc.Dau fundita

Răspuns Câştigător
| heiii a răspuns:

Hmm..eu am un bichon havanez.are un an jumate. eu n am avut probleme la mancare.catelusa mea mananca orice. dar am auzit de maltezi care mananca peste, doar anumite boabe, carne fara grasime etc. eu am catelusa. trebuie sa te gandesti si la caracterul tau. o fata este mai lipicioasa, mai iubitoare, un baiat hmm..are alta personalitate, mai atent la alti caini. rasa bichon este una foarte jucausa si trebuie sa ai timp pentru ei. daca iti iei catelusa, o sa fie un pic cam naspa cand e in calduri.dar mhmm... unei fete ai putea sa ii pui clame, funde. si un baiat ar avea par bineinteles, dar nu prea se cade.
vaccinurile se fac de la minim 6-7 saptamani. se spune ca pana la 8 saptamani toate vaccinurile care se fac cand sunt mici ar trebui sa fie deja facute.eu nu am procedat intocmai asa. le am terminat de facut cu vreo 2 saptamani mai tarziu. si nu, nu trebuie scos afara cand face vaccinuri, de asemenea nu poti sa il speli.dar cu asta te va lamuri exact veterinarul.
eu i am dat lapte, iaurt, boabe (royal canin junior) cand era mica. sa nu crezi chestia aia ca se strica la burta din cauza lactatelor sau altceva. asta nu se aplica la bichoni. asa credeam si eu inainte dar mi a spus mai multa lume care are aceasta rasa ca nu are nimic si a avut perfecta dreptate. daca mai pot sa te ajut cu ceva, trimite mi mesaj pe privat.

1 răspuns:
| larissuka a răspuns:

cred ca e spre binele tau un mascul. te scapa de grija puiilor in fiecare an si ei pot fi dresati mai usorr! poti sal scoti afara oricand vrei Tu. oricum astea cu ingrijiitul vin de la sine! happy