| The.Z a întrebat:

Inainte sa pun intrebarea va rog sa imi cititi povestea!
Povestea mea:
Buna toata lumea, ma numesc Zsolt, si sunt din Judetul Mures. Sunt in varsta de 17 ani, si singura mea ruda inca in viata este mama mea. Acum 2 luni a trebuit sa renunte la locul de munca (bucatarie mica, restaurant mare, singura pe tura); din cauza bolilor multiple ( artrita, probleme cu inima, tensiune mare, si recent, posibil cancer), si din cauza patronilor care nu au platit salariile. In momentul de fata ne descurcam foarte greu, avem datorii uriase, bancile stau sa ne manance, si necesitatile (apa,curent,etc), stau sa fie inchise in orice moment. Mama mea se simte tot mai rau pe zi ce trece,din cauza lipsei de medicamentatie. Pentru a-mi ajuta mama am acceptat diverse joburi scurte si part-time,dar nu este nici pe departe suficient, si din aceasta cauza am si probleme cu scoala.

Acum intrebarile mele: Ce as putea face in situatia aceasta?
Exista vreun mod de a gasi munca in strainatate la varsta mea? ( Pare a fi singura solutie)
Ce ma sfatuiti sa fac?

4 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună!
Îmi pare rău să aflu de povestea ta tristă. Se vede că eşti un băiat bun şi vrei să-ţi ajuţi mama. Plecarea în străinătate nu cred că este întocmai cea mai bună soluţie. Încearcă să obţii un ajutor social şi desigur, să ai credinţă în Dumnezeu că mama ta se va face bine. Multă sănătate!

| sanatatesiviata a răspuns:

E bine sa-ti simplifici cat mai mult viata, si sa se invete sa se pastreze calmul (rabdarea, linistea sufleteasca) in orice situatie.

Urmeaza un stil de viata nesanatos, alimentatie nesanatoasa vezi urmatoarele linkuri pentru a putea sa vindeci orice afectiune:

- Despre cum se vindeca si alte afectiuni, prin stil de viata sanatos, alimentatie sanatoasa, vindecarea oricarei afectiuni ("boli" - leziuni la nivel celular) explicatii simple de inteles pentru oricine, efecte pentru o sanatate exceptionala:
http://www.sanatatesiviata.ro/......generation

ADEVARUL DESPRE BOLILE CARDIOVASCULARE si cum se pot preveni, regresa si vindeca - Make Yourself Heart Attack Proof - Dr. Caldwell Esselstyn, fost sef chirurg la clinica Cleveland - Prezentare video - 62 minute

Afla cum poti preveni, ameliora, regresa si mai ales cu poti vindeca bolile cardiovasculare (fara operatii si medicamente, doar prin stil de viata sanatos) cum ar fi afectiuni: ale inimii, cerebrale si alte afectiuni ale sistemului circulator si nu numai.

Pentru detalii a se vedea urmatorul link:
http://www.sanatatesiviata.ro/......-62-minute

Asemenea pentru sanatate mintala, emotionala si sufleteasca a se vedea si conferintele utile de aici:
- Pr. Nicolae Tanase: http://www.sanatatesiviata.ro/familie-si-educatie/122-pr-nicolae-tanase

- Maica Siluana Vlad: http://www.sanatatesiviata.ro/familie-si-educatie/127-maica-siluana-vlad

Echipa SanatateSiViata.ro

| Dianna30 a răspuns:

Ai putea apela la un ajutor social in primul rand: http://www.primiipasi.com/articole/acte/obtinerea-ajutor-social-aofm/ Probabil si la scoala se dau burse. Intereseaza-te. Nu ai nicio ruda care te-ar putea ajuta? Oricum ar fi, exista solutii. Nu trebuie sa mergi in strainatate. Eu cred ca mama ta te vrea langa ea, nu undeva unde sa nu stie nimic de tine.

| The.Z explică:

Rude care sa ne ajute nu avem, si nu vedem o cale de scapare din problema aceasta. Mama mea vrea sa plece in strainatate la munca, lucru cu care nu sunt de acord, avand in vedere starea ei de sanatate. Simt ca o iau razna... Ce as putea sa fac?