| anonim_4396 a întrebat:

Intrebare serioasa si destul de haioasa (pentru unii)

M-am vopsit un blond foarte inchis (eu fiind satena foarte deschis) iar mama a fost atat de nervoasa in cat mi-a smuls parul din cap. Atata furie a avut, in cat mi l-a facut sul de cateva ori, pana la facut colac si a continuat sa tot rasuciasca pana au cedat firele. Iar pe mrginea fetzei, unde stiti ca sunt firee mai scurte mi le-a smuls cu mana. Am plecat plangand si dupa periere nu mi-a cazut o cantitate enorma de fire, in jur de 300 de fire atat.

Dar ma gandesc ca ele poate sa cada si la spalat, sau cand m-am "batut" cu ea (adica ea pe mine), sau pur si simplu cand n-am fost atenta.

Acum eu ce ma fac? E posibil sa-mi cada tot oarul? Mentionez ca la "incident" eram vopsita recent (de o zi) si eram data si cu fixativ(iar din cate stiu eu fixativul face parul maii fragil). Parul meu oricum nu-i foarte rezistent.

Ma simt oribil, chiar mi-e frica. Va rog frumos nu rade-ti si nu-mi adaugati comentarii rautacioase, va rog mult.

Ce ma fac cu el? Crede-ti ca o sa-mi revina? In cat timp? Il am cu 3 -4 palme danjos de umeri. Dupa incident aplic deja de 2 zile tinctura anticadere, sampon anticadere, si masti nutritive care sa-i ofere rezistenta.

Sunt disperata.

6 răspunsuri:
gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Draga mea,faptul ca mama ta s-a suparat asa de rau de si-a pierdut controlul, denota ca te-a avertizat de cateva ori sa nu te mai vopsesti, dar se pare ca-ti place mult acest lucru, deoarece spui ca te vopsesti lunar, ceea ce nu este ok. Parul se vopseste cel putin la 3 luni.
Recunosc ca ceea ce a facut mama ta nu este frumos, dar se pare ca vorbele ei nu au avut raspuns.Asa ca a actionat brutal,sa te trezeasca. Nici o mama nu vrea raul copiilor ei. Nu este o metoda corecta,dar se pare ca astepta ca s-o asculti,astfel ca n-a mai gandit in acel moment. Tu sti mai bine care este relatia cu mama ta,dar bine ar fi sa asculti si de sfaturile ei.
Acum,trebuie sa-ti ingrijesti parul. Ceea ce este ideal in cazul tau,este sa folosesti produse naturale, nu chimice, pentru a proteja si ajuta parul. Vopseste parul cu produse de calitate, apoi foloseste produse de curatare si intretinere, tot de calitate. Succes.

| HappyYoyo a răspuns:

îmi pare rău pentru incidentul nefericit cu mama ta. o perioadă poți să o rărești cu vopsitul. ai grijă ce produse folosești, unele nu sunt chiar ce scrie pe etichetă, și fac mai mult rău decât bine. încearcă măști de păr naturale. părul rămas în perie a fost cel care a fost deja rupt și nu a căzut, nu-ți face griji așadar, nu v-a mai cădea.
dar momentan ar trebui să fi mai îngrijorată de relația cu mama ta decât de părul care oricum crește!

| Eyke a răspuns:

Salut imi pare rau sa aud ce ti so intamplat nu trebuia sa reactioneze asa sa-ti lovesti copilu in orice fel/mod mi se pare ceva de neiertat. Dar revenind la subiect nu este posibil sa-ti cada parul asa repede... daca ai fi aplicat vopsea frecvent este posibil 80% sa-ti cada.dar asa va creste la loc. Spalate pe cap cu ceva care ajuta la regenerare

Sper ca o fost de folos ^^

| NewSummer2013 a răspuns (pentru Eyke):

Ma vopsesc lunar...

| Eyke a răspuns (pentru NewSummer2013):

Ar fi bine sa numai faci asta asa des parul nu rezista la schimbari asa dese incearca sa gasesti un mod convenabil de a te vopsi, daca nu vrei sa fi o adolescenta cheala tongue

| Eyke a răspuns (pentru NewSummer2013):

Mai ai ceva cu care te pot lamuri, ma pricep sa ajut omeni ^^