| anonim_4396 a întrebat:

Intrebarea urmatoare este adresata in special celor care dau BAC-ul anul acesta, insa si cei care au sustinut examenul pot raspunde, daca doresc.
Voi cum faceti fata perioadei acesteia? Cate ore invatati pe zi? Mie mi se pare extrem de obositoare si stresanta, cu toate ca am invatat cam trei sferturi din materie pana in momentul acesta, insa urmeaza seria a doua de simulari, plus tezele. Majoritatea colegilor par a nu avea nicio grija, cu toate ca mai este foarte putin pana la examenul propriu-zis, insa eu ma simt "sub presiune" din ce in ce mai mult si ma straduiesc sa retin cat mai multa informatie.
Si pentru cei care mai au de recuperat o mare parte din materie: credeti ca se poate invata majoritatea informatiilor in luna aceea libera de dinainte de BAC, in iunie?

Răspuns Câştigător
| niko0o a răspuns:

Eu zic sa fii putin mai relaxat/a nu rezolvi nimic daca te agiti, daca mai ai o mare parte de invatat apuca-te de acum dar lasa-ti timp si pentru tine, timp de relaxare alfel vei fi foarte incordat/a si la examenul de bacalaureat iar din cauza aceasta este posibil sa ai un trac de moment si sa uiti tot! Eu am dat acest examen acum 2 ani, am fost prima generatie cu, camere de suprveghere. Este greu si nimeni nu ma poate contrazice dar la Romana eu zic sa inveti chestiile de baza de la prima parte, textu argumentativ de la a II - a parte este usor [ trebuie sa stii doar schema ca restul vine din imaginatia ta ], iar la partea a III -a invata povestile, romanele, poeziile etc mai cunoscute precum Basmul Harap Alb, Poezia LUceafarul, Romanul Ion, Iona, Nuvele : Alexandru Lapusneanul, Moara cu Noroc. nu stiu ce sa mai zic Ultima noapte de dragoste Intaia noapte de razboi. nu te agita sa inveti toate chichitele la partea a III ca nu nu va pica! iar daca dai cumva si la matematica un sfat pe care l-am primit si eu la randul meu de la o profesoara este ca daca nu esti sigur ca ai scris astfel incat sa poti trece, scrie pe foaia de examen toate formulele pe care le stii chiar daca nu au legatura cu problemele [ doar sa fie corecte scrise pe foaie ] poate nu vor conta la prima corectare dar la contestatie cu siguranta vor fi punctate. Sper ca te-am ajutat si BAFTA!

1 răspuns:
| Melinda1219 a răspuns:

Buna!
Eu am sustinut saptamana trecuta simularile date la nivel de judet...
Si eu sunt stresata, mai am cateva opere de invatat la romana happy
Ai putea sa imi lasi adresa de mess ca sa mai vorbim?