| anonim_4396 a întrebat:

Iubesc o fată. Ea nu ştie asta, şi nu ştiu cum să îi spun pentru că nu am vorbit cu ea nici-o dată. Ne ştim din vederi, ne vedem la o biserică. exact unde m-am şi îndrăgostit de ea.
Eu sunt cam timid pot spune, şi nu prea ştiu cum să mă bag în vorbă cu ea, mie teamă şi de respingere.
Ea mă priveşte când nu sunt atent, iar dacă o privesc eu şi ea ştie, are emoții după cum observ. Poate mă simpatizează si ea, dar problema este că nu ştiu cum să procedez mai corect. Ce sfaturi îmi puteți recomanda? Dacă ştii doar să critici mai bine nu comenta!
Mulțumesc pentru fiecare răspuns.

2 răspunsuri:
| PersonajFictiv a răspuns:

Pai daca se emotioneaza cand te uiti la ea inseamna ca e indragostita de tine.Mai putea sa fie si timida, dar faptul ca se uita la tine des cam aproba teoria mea.
Tu duci la ea si vorbesti cu ea, sau mai stai 10 ani sa te intreb " oare ma place?", " oare o sa se combine cu mine? ", ori astepti sa fie ea barbatul si sa vina la tine.
Tu alegi.

| Lina1993 a răspuns:

Daca nu ai curajul sa o inviti la plimbare sau undeva, incearca sa creezi un motiv de a te apropia de ea. De regula, poti incerca sa te asezi aproape de ea de fiecare data cand ai ocazia sau ca sa mai scapi de timiditate, poti face glume cu referire la vreme, de exemplu. Ii poti spune de asemenea ca iti place rochia ei si ti se se pare ca ii pune ochii in evidenta, sau ceva de genu'. Replicile nu trebuie sa i le dai neaparat stand pe loc, poti face asta trecand pe langa ea sau salutand-o. Zambeste tot timpul cand o vezi, asta o s te ajuta sa fii mai dezinhibat. Si vezi daca aveti cunostinte comune, poate ii stie cineva numele sau adresa de Facebook si in caz ca afli, ii poti da add.