| Markusfrtt a întrebat:

Iubita mea ma uraste. Sa despartit de mine. Eram prea gelos si posesiv. I-am promis de nenumarate ori ca ma schimb, ca incerc sa ma abtin... Incercam, uneori aceste sentiment "GELOZIE" ma acapara complet si nu ma puteam abtine si intr-un moment de furie s-a despartit de mine. Mi-a zis ca nu nai poate ca nu vrea sa mai auda de mine ca s-a saturat ca i-am facut promisiuni si nu m-am tinut de nimic. Ma ufaste in momentj asta. Iar acum nu stiu ce sa fac. Am incepit sa caut pe neg despre gelozie, sa incerc sa ma schimb, iar dupa vreau sa fac ceva romantic pentru ea si m-am gandit la un buchet de 101. Ce credeti? ..Insa doar dupa ce sunt sigur ca am scapat de gelozie.

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu-i duce flori in momente de genul ca dai banii degeaba, n-o s-o castigi cu atata lucru.
S-a saturat pur si simplu, nu mai ai ce sa faci acum.
Schimba acest lucru si fii mai matur pentru relatia viitoare.
E si vina ei intr-un fel, si eu am fost exagerat de geloasa intr-o relatie dar in urmatoarele n-am mai avut deloc problema asta. Pur si simplu ea nu-ti inspira suficienta incredere.

| Violleta2022 a răspuns:

Nimic nu functioneaza cand lovesti atat de rau si omori dragostea!

Dupa aproape 3 ani de relatie si cu multe iertari si impacari, am spus "nu" unei relatii pline de gelozie din partea lui si nu am vrut sa ma mai impac cu el in ruptul capului. Am vazut ce poate face gelozia din om si nu imi trebuie pe veci.
I-am dat pupucii si nu m-au induplecat nici tonele de flori trimise acasa, nici cadouile si nici plansetele lui. Nici mmacar rugamintile mamei mele sau ale mamei lui, nu l-am vrut inapoi! Decizia a fost a naibii de buna si adevarata.
Am cunoscut un alt baiat doar 3 luni dupa aceea, un alt om, plin de dragoste, intelegere si non-gelos, azi imi este sot si avem peste 30 de ani impreuna.
Baiatul cu pricina, cel cu gelozia, nu s-a schimbat nici azi, ds-a casatorit si dupa 15 ani de certuri, batai si alte necazuri, sotia lui a intentat divort. Azi este singur si nici o femei nu-i suporta acreala si crizele de gelozie. mama lui care-i inca prietena cu mama, spune ca-i doar vina lui, dar nu se poate stapanii sa nu fie tiran din cauza geloziei.

Gelozia este o boala crunta a oamenilor limitati, odata scapata de sub control, nu o mai poti "prinde" si schimba.

Asa ca, ai mare grija ce faci cum, ca poti ramane ca toti gelosii, singur si suferind toata viata!

| andreisergiu123456789 a răspuns:

Gelozia este o stare intalnita des la oameni si se manifesta cel mai mult atunci cand personalitatea noastra este slaba! asta se intampla fie daca suntem mai neexperimentati sau mai slabi de minte ori ca pur si simplu avem o fire incapatanata si dorim persoana iubita in fiecare moment langa noi(in sensul ca vrem mereu sa stim ce face, unde este cu cine este!). gelozia e greu de evitat in asemenea momente dar crede-ma cel mai util este sa te abtii pe cat posibil! crede-ma e singura cale ori asta ori un psiholog! cel mai important lucru intr o relatie e increderea si daca vrei ca persoana de langa tine sa aiba incredere in tine sa nu te insele(sa fi sigur de asta, fara sa investighezi)si la randul sau sa te faca si pe tine sa te simti bine, trebuie intai sa ai incredere in ea si sa petreci numai clipe frumoase alaturi de ea! te inteleg e greu sa te lupti cu aceasta manifestare psihica dar tot ce trebuie sa faci este chiar sa te schimbi siCHIAR DACA NU OBSERVI EFECTELE SCHIMBARII FOARTE REPEDE NEGRESIT O SA VINA LA UN MOMENT DAT! doar NEAGA orice urma de gelozie!

| Ionutz132456 a răspuns:

E o idee buna faza cu buchetu, dar daca nu o sa il accepte, si o sa se inerveze mai tare?