| LCD a întrebat:

Japonia a participat la cel de'al 2 razboi mondial?

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da.

| Victoria a răspuns:

Da, Japonia a intrat in cel de-al doilea razboi mondial in 1914, de partea Antantei(Tripla Intelegere), alaturi de Anglia, Franta, Rusia, Italia, Romania si SUA.

| Victoria a răspuns:

Scuze, am vorbit de primul razboi mondial. Da, si in al doilea razboi mondial a participat.

| Gregory a răspuns:

Salutare! Da, a participat. Japonia era condusă în deceniul al patrulea de o clică militaristă care viza să transforme Imperiul Nipon într-o putere mondială. Japonia a invadat China pentru a suplini lipsa acută de resurse naturale de materii prime ale arhipelagului nipon. SUA şi Marea Britanie au reacţionat asigurând împrumuturi importante Chinei, oferind ajutor militar nedeclarat şi instaurând un embargo din ce în ce mai strict împotriva Japoniei. Acest embargo ar fi trebuit să oblige Japonia să renunţe la teritoriile cucerite în China, deoarece Imperiului Nipon îi lipseau resursele de combustibil necesare alimentării uriaşei sale maşini de război. Japonia a trebuit să facă faţă alternativelor retragerii din China sau cuceririi unor câmpuri petroliere. A ales a doua variantă, a cuceririi Indiile Olandeze de Est şi a intrării în conflict cu SUA.

| Geo_4096 a răspuns:

Da, a participat.
Intrebarea asta e de aseara de la emisiunea "Pariu ca stiu" asa-i?laughing)
M`am uitat si eu:pe

| Cretzule a răspuns:

Da, tu stii macar ceva istorie?

| cîrne a răspuns:

Si inca cum... a avut un impact determinant asupra desfasurarii razboiului.in urma atacului impotriva sua, de la pearl harbour, sua au intrat in razboi.intrarea acestora in razboi a inclinat balanta in favoarea antantei(anglia+franta) si a dus la infrangerea nemtalailor... daca ne luam dupa teoriile conspirationiste, atacul japonez de la pearl harbour a fost anticipat de catre americani, insa acestia s-au lasat bombardati deoarece aveau nevoie de un pretext pentru intrarea in razboi.acum sincer, n-ai auzit de atotcunoscatorul google... data viitoare intreba-l pe gregory, o sa te invete el sa cauti

| yoooo1990 a răspuns:

Da a participat. Iar in aceasta tara a fost folosita pentru prima data bomba nucleara. Dar cel mai bine consulti o carte de istorie universala.pa pa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Pentru o bună documentare consultă o carte de istorie.
Da, a participat.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fi sigura ca a participat! mai invata istorie... pentru ca de aia... nu stii!