| anonim_4396 a întrebat:

L a ce intrebari raspund diateza activa, pasiva si reflexiva?

1 răspuns:
| :X:X RooNnA a răspuns:

Activa: el pomeneste pe dorelhappy un verb obisnuit
reflexiva: vb + pron reflexiv : se pomeneste ca...
pasiva : vb aux + vb de conjugat la participiuhappy iar atunci cand in propozitie poate sa fie intrebarea -de cine?-este predicat verbal ...nu stiu daca ai inteles dar iti dau un ex: el este pomenit in excursie de prieteni ->este pomenit e pred vb pentru ca poti sa pui intrebarea de cine (de cine este pomenit? de prieteni) si El este un copil bun -> aici e predicat nominal pentru ca nu poti sa zici de cine este un copil bun laughing nu are sens. nu stiu ce ai inteles din tot ce ti'am explicat tongue dar sper ca te'am ajutathappy