| anonim_4396 a întrebat:

Hey, lamuriti-ma si pe mine cu diateza: activa, pasiva si reflexiva. Definitie +exemplu daca se poate. Dau funda :*!

Răspuns Câştigător
| Buterflyy a răspuns:

Abia am trecut si sunt super usoaree
deci diateza pasiva:verbul la diateza pasiva arata ca subiectul gramatical sufera actiunea realizata de catre altcineva.
Verbele la diateza activa arata ca subiectul gramatical face actiunea si altcineva o suporta
Verbele la diateza refelexiva arata ca subiectul gramatical face actiunea si tot el o suporta
exemple: Diateza activa:el canta o melodie frumoasa(canta)
Fuge spre scoala(fuge)
Diateza pasivatongueomii sunt varuiti primavara(sunt varuiti)
Corabia e purtata spre mal de vantul puternic(e purtata)
Diateza refelxiva:Se intrec ca puii barza (se intrec)
Fat frumos s-a luptat cu un balaur(s-a luptat)
Funda? sper ca ai inteles!

| Cila_Mihai_1998 a răspuns (pentru Buterflyy):

Mss

Alte răspunsuri
10 răspunsuri:
| AlinaaAli a răspuns:

Diateza activa: arata ca subiectul face actiunea exprimata de verb, fara a suferi consecintele acesteia; se formeaza din tema verbului de conjugat la care se adauga terminatiile modurilor si timpurilor respective;
ex: Tu mi-ai spus adevarul

Diateza pasiva: arata ca subiectul sufera actiunea facuta de complementul de agent (exprimat sau subinteles); se formeaza din participiul verbului de conjugat precedat de diateza activa a verbului auxiliar a fi; diateza pasiva au doar verbele care la diateza activa sunt tranzitive;
ex:El s-a bucurat de venirea ta

Diateza reflexiva: arata ca subiectul face actiunea si tot el o sufera; se formeaza din diateza activa a verbului de conjugat precedat de pronumele reflexiv in dativ sau acuzativ cu rol de marca morfologica.
ex:Eu ma gandesc la tine

| DaNaDoT a răspuns:

Diateza activa este cea folosita de obicei in toate modurile si timpurile verbale. Exemplu: merge, a mancat;
Diateza reflexiva este cea care se formeaza cu pronumele reflexiv. Exemplu: a se incalta, a-si aminti;
Diateza pasiva se formeaza cu vb auxiliar ''a fi'' la toate modurile si timpurile verbale+participiul verbului de conjugat. Exemplu: a fi facut, a fi scris. Ea se poate recunoaste si dupa prezenta complementului de agent.

| MadaZuza a răspuns:

Diateza activa: arata ca subiectul gramatical este autorul actiunii pe care o suporta un obiect.
Diareza reflexiva: arata ca subiectul face actiunea si tot el o suporta.
Exemplu: Ascultam lectia.(D.A.)
Se aculta lectia.(D.R.)

| unnumesecret a răspuns:

Diateza activa face actiunea adica :ion alearga un caine
diateza pasiva suporta actiunea:Cainele este alergat de Ion
diateza reflexiva suporta actiunea dar si o face:Ion se gandeste la Maria
Succes! fundita?

| IceCream11 a răspuns:

Diateza activa este forma verbului pentru a arata subiectul gramatical(este cel care face actiunea exprimata de verb,actiunea care suportata de un obiect/persoana diferit de subiectul garamatical).
a+forma verbala:a vorbi,a scrie;
a+se+forma verbala:a se mira,a se spala;
a-si+forma verbala:a-si aminti,as dori.
Diateza reflexiva este forma pe care o iau verbele pentru a arata ca subiectul gramatical savarseste o actiune la care participa intens.
Verbele la diateza reflexiva as in componenta lor un pronume reflexiv neanalizabil si fara functie sintactica:
A se gandi,a se bucura,a se imprieteni, a se plimba, a se trezi.
Diateza pasiva este forma pe care o iau verbele pentru a arata ca actiunea exprimata de verb este realizata de un complement de agent si suportata de un subiect gramatica.
Tabloul A FOST REALIZAT de un pictor cunoscut.
Sper ca te-am ajutat.O zi buna!

| catalingabriel1230 a răspuns:

diatezele verbului
Diatezele stabilesc raportul dintre actiunea exprimata de verb si subiect

Avem 3 diateze

1 Diateza arata ca actiunea este savarsita de subiect
Ex: El citeste
El mananca

2 Diateza reflectiva - arata ca actiunea este savarsita si suportata de subiect

Ex : El se spala
se= pronume reflectiv

3 Diateza pasiva - arata ca actiunea este suportata de subiect si savarsita de un complement de agent ( autorul actiuni )

Ex: Cartea este scrisa de catre creanga
complement de agent

Spor la lucru sper sati fi fost de ajutor happy

Alte răspunsuri
| Fratii a răspuns:

Diateza indica relatia dintre actiune, subiect si obiectul care suporta actiunea.Verbul are 3 diateze:-d.activa-d.reflexiva (marca e pronumele reflexiv)-d.pasiva (marca e C. De agent)
Diateza activa
Arata ca subiectul gramatical este autorul actiunii pe care e exercita asupra unui obiect. Diateza activa NU are marca de recunoastere. Diateza activa:Eu citesc/citeam/am citit/voi citi/as citi/sa citesc o carte.Eu=subiect gramatical
citesc Pv.
C.d. (complement direct) o carte.
Diateza reflexiva
Arata ca subiectul gramatical este autorul actiunii pe care o si suporta(actiunea se rasfrange asupra subiectului). Marca diatezei reflexive este pronumele reflexiv in Ac sau D.Pron reflexiv care intra in structura vb. la diateza reflexiva nu se analizeaza separat.
Diateza pasiva: arata ca subiectul sufera actiunea facuta de complementul de agent (exprimat sau subinteles); se formeaza din participiul verbului de conjugat precedat de diateza activa a verbului auxiliar a fi; diateza pasiva au doar verbele care la diateza activa sunt tranzitive;
ex:El s-a bucurat de venirea ta