| DedeeAndreea a întrebat:

La cât timp după un contact sexual neprotejat îmi pot face analize de boli cu transmitere sexuală? Menționez că am 17 ani. Unde îmi pot face acele analize? Trebuie sa merg neapărat cu părinții? Costă sau nu?

1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Depinde de bolile pentru acre vrei sa te testezi. Pentru candida poti face analize la 3 zile, pentru gonoree la 7 zile, pentru sifilis la minim 6 saptamani, pentru HIV, HPV si hepatita B si C la minim 6 luni. Iti poti face aceste analize la un laborator de analize si la ginecolog (unele se fac din secretie vaginala sau cervicala, altele din sange). Poti merge singura din ziua in care ai implinit 15 ani. Daca a trimitere de la medicul de familie si laboratorul are contract cu casa de asigurari, le poti face gratis. Daca nu indeplinesti una din conditii, costa destul de mult