| Handrei123 a întrebat:

La ce iti foloseste Diploma cambridge?!
Stiti niste exemple de examene tip cambridge?
Multumesc... Dau funda!happy

Răspuns Câştigător
| MariaSimo a răspuns:

Testele sunt in functie de nivelul de engleza, de varsta si scop (engleza generala sau specializata de ex. BEC pentru Business English).
Daca te intereseaza certificatul de engleza generla poti sa optezi pentru (in ordinea descrescatoare a nivelului de engleza):
- CPE - proficiency - nivelul C2(daca vorbesti cam ca un nativ - de obicei e pentru profi examenul asta)
- CAE - advanced - nivelul C1
- FCE - upper intermediate - nivelul B2
- PET - preliminary - nivel B1
- KET - key - nivelul A2

Toate certificatele sunt recunoscute pe viata. Diploma Cambridge este valoroasa pentru ca e recunoscuta la nivel international de universitati si companii ca pe o dovada a nivelului de engleza. E valoroasa pentru ca are greutate, oamenii cred in Cambridge.

Sa nu uit: in Romania inlocuieste proba de engleza de la bac. Legat de bac: sunt mai multe certificate care inlocuiesc proba de engleza. Eu recomand LCCi-ul pentru ca e mai usor de luat examenul si pentru ca e mai flexibil. Si mai ieftin.

1 răspuns:
| dcorneanu a răspuns:

Atesta cunostintele de limba engleza
sunt 3 nivele parca
si din cate stiu mai multe informatii la consulatul britanichappy