| SetYourselfFree a întrebat:

La ce materii trebuie sa învăț dacă vreau să dau la facultatea de horticultura având în vedere că am fost la profil stiinte sociale? multumesc!

1 răspuns:
| PeggyRock a răspuns:

De obicei la această facultate se intră pe bază de dosar. Un exemplu de la Universitatea de Știinţe Agronomice şi Medicină Veterinară din Bucureşti - FACULTATEA DE HORTICULTURĂ
Art. 6 ‐ Rezultatele admiterii:
(1) Media generală minimă de admitere la studii universitare corespunde prevederilor de mai jos,
diferenţiate pe cicluri de studii.
(2) Media generală de admitere se calculează ca medie aritmetică sau medie ponderată a notelor obţinute
la probele examenului de admitere sau notele de la probele de bacalaureat (disciplina la alegere) sau media de
la bacalaureat.
(3) Mediile generale obţinute de candidaţi la concursul de admitere sunt folosite pentru ierarhizarea lor în
vederea ocupării locurilor finanţate de la bugetul de stat, acestea revenind celor mai bine clasaţi din fiecare
domeniu/program de studii.

Poți căuta criteriile de admitere, în funcție de facultatea la care vrei să mergi. Succes!