| XdDianaaXd a întrebat:

La ce mod si timp sunt verbele:se intunecase, se aplecau si se scuturasera? Raspuns rapid, va rogg! Fundaaabatting eyelashes

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se intunecase - mod indicativ, timp mai mult ca pf (se- de la diateza reflexiva)
Se aplecau - mod indicativ, timp imperfect (tot cu diateza reflexiva "se")
Se scuturasera- mod indicativ timp mai mult ca pf (cu diateza reflexiva)
La analiza(daca n-ai facut inca diatezele scrii soar ce am scris eu fara paranteza). Funda?

1 răspuns:
| geniutza a răspuns:

Nu ai invatat? adica...sunt chiar usoare