| anonim_4396 a întrebat:

La ce varsta ar fi indicat sa port tocuri?!

P. S.: eu de la 13 ani pana la 14 ani am purtat aproape in continuu tocuri...majoritatea fiind de 8 cm.Mama a spus ca daca voi continua asa la 20 de ani voi avea picioarele facute paranteze si nu voi mai putea in nici intr-un caz sa mai port tocuri.Sunt disperata si stiu ca nu mai pot da timpul inapoi pentru a anula prostia pe care am facut-o.crying Insa tot mama a mai spus ca daca de acum inainte pana la 18 ani nu voi mai purta absolut deloc tocuri totul va fi in regula si nu voi mai avea plobleme de genul acesta...happy Si totusi mi-e frica. Ce credeti : voi avea plobleme sau nu? Imi puteti da niste sfaturi si exemple de exercitzii pentru coloana? Pleaseeee.[-O

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca sunt purtate ocazional, nu e nici-o problema daca incepi de la 14 ani(dar nu atat de mari, mai mici:4-5 cm si comode). Daca sunt purtate cu regularitate, cel mai bine ar fi, indiferent de marimea acestora si de cat sunt de comode, dupa 18 ani. Daca nu mai porti tocuri incepand de acum, nu vei avea nici-o problema, stai linistita.

7 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Am aproape 17 ani si abia imi pot mentine echilibrul pe tocuri de 5 cmoh go onTraiasca adidasi!whistlingbig grin

| NewSummer2013 a răspuns:

Hey lome! Am ascultat de sfaturile voastre si va multumesc mult. Ei bine nu am varice si nici plobleme cu picioarele, nu mis nici cracanata happy sau alte chestii de genul, numia ca pe vremea cand am pus intrebarea eram un pic cam speriata de ce s-ar putea intampla pe viitor, daca porti tocuri prea devreme happy

Sincer, n-am mai purtat deloc tocuri, absolut de loc de app jumate de an! Si stiti ce?! E mai misto asa! big grin Dar totusi imi lipseste sunetul acela de genul "tac-tac" cand mergeam pe strada laughingwinking

| anonimaa a răspuns:

Wow.lol.nu
sa nu mai porti asa ceva
pe langa faptul ca iti provoaca dureri si alte chestii la coloana. poti face si alte complicatii
bunicamea a fost profa de bio si mi. a explicat ca prin purtatrea tocurilor se maresc oasele bazinului. din cauza asta iti va fi foarte greu sa mai faci copiii si, si la nastere va fi complicat.
si eu ca si tine purtam tocuri dar nu un anlaughing gen 1 luna ca sa ma invat sa merg ca lumea pentru o petrecere unde aveam de gand sa imi iau niste tocuri cam inalte. si crede.ma ca m.am lasat de idee dupa ce am vazut cate riscuri sunt.
esti cam mica pentru tocuri si mama ta ar fi trebuit sa. ti atraga atentia de mai demult

| lavynika a răspuns:

Eu nu stiam de problema cu picioarele, stiam doar ca s-ar putea sa apara varice.Da.si eu port tocuri de mult timp dar nu am avut nicio problema.

| medgirl a răspuns:

Hey, eu zic ca nu-i nimic grav, dar totusi sunt de parere ca nu trebuie sa porti chiar in fiecare zi, ci doar la ocazii! Daca vei purta mai putin decat porti acum, sigur nu vei avea probleme, incearca putin cite putin sa reduci din purtat!

| ~p!$iii~ a răspuns:

Eu am 14 ani si de 2 ani am aflat ca am problema cu colana, si asa pana atunci nu prea purtam tocuri pentru ca eram detul de mica, insa de cand am aflat de ce problema am si cat de mult se poate agrava d la niste tocuri nu mai port absolut deloc, bine e adv se vede frumos la o rochita, la un party sau o iesire mai eleganta, dar nu face un obicei din asta, e destiul de multa incaltaminte iesita acum cu talpa joasahappy balerinii sunt f comozilove struck eu pana la 18 ani nu am voie sa mai port toc, asa ca bine ai face sa o asc p mama ta, de la 18 ani oasele sunt deja formate si vei putea incalta tocurihappy Nu e o vesnicie, timpul trece, dar tu ramaihappy Succes:*

| katty_8059 a răspuns:

Am purtat tocuri de la 9 ani si am acum 32 de ani si nu am nimic (mama)