| ionutVUVUZELA a întrebat:

La chimie care e amestec omogen si care e amestec eterogen.si dati si un exemplu la fiecare ca nu am inteles la scoala./

1 răspuns:
| me a răspuns:

Amestecul omogen este format din substante miscibile intre ele si prezinta aceeasi compozitie si aceleasi proprietati in toata masa (aer, solutii, aliaje). Proprietatile lui fizice variaza cu compozitia substantelor care-l formeaza (deosebire de substanta pura).
Amestecul eterogen e format din substante nemiscibile intre ele, compozitia si proprietatile nu sunt aceleasi in toata masa. Componentele se pot separa mecanic sau prin simpla depunere (suspensii, emulsii).
Majoritatea amestecurilor sunt eterogene.
Combinatie (chimica) (compus chimic) = substanta pura, omogena, compusa din doua sau mai multe elemente chimice, prezente in proportii bine definite