| anonim_4396 a întrebat:

La liceu este adevarat ca elevii de geniu sunt mai singuratici sau nu este regula?
De ce sunt mai "singuratici"?

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Da.De cele mai multe ori sunt singuratici sau insotiti de 2 pana la 4 colegi.Asta se intampla deoarece ori sunt invidiati de lume ori nu pot sa fie intelesi.De asemenea, din cand in cand acestia nu accepta opinii diferite decat ale lor si sunt oarecum marginalizati. Exista de asemenea si o multime de exceptii.Depinde de firea fiecaruia.

| RainmakerX a răspuns (pentru RainmakerX):

De asemenea trebuie sa adaug neaparat asta! Din cand in cand, atunci cand sunt intrebati daca stiu si eu "Vrei sa mergem la un film/la un fotbal" sunt tentati sa raspunda "Am pregatiri pentru cine stie ce olimpiada/concurs" fapt pentru care, de cele mai multe ori nu mai sunt intrebati o a 2-a oara si raman pe dinafara.

| Dendoris a răspuns (pentru RainmakerX):

Invidiati? Daaaaaaaaaaaaaa, siiiiiiigur laughing

| RainmakerX a răspuns (pentru Dendoris):

Pe pariu? Incep unii profesori precum mosul de matematica sa spuna ceva urat despre restul clasei si sa ii laude pe aia.Stai linistit ca stiu si ce rau sunt tratati. Ma refeream la invidie asa ca la ceva numai in timpul orelor.In timpul orelor "geniile " nu au treaba cu copiat de teme, copiat la teste. Poate ca ti se pare ciudat.Dar in ore sunt invidiati.Nu conteaza cum sunt tratati in pauze.(Ca niste carpe ponosite)

| AirănMeidăn a răspuns (pentru RainmakerX):

ala nu-i "geniu", e doar un "prodigy"

8 răspunsuri:
| justadream94 a răspuns:

Pentru ca sunt genii numai in ''acte'' trebuie sa fii geniu si in psihologie.

si uneori pentru ca sunt prea inteligenti pentru restul care sunt cam subdezvoltati.

| StefiChan8D a răspuns:

Nu e adevarat. La liceul meu toti sunt talentati si "tocilari". Toti au gasti de prieteni, sunt stiuti prin scoala si au si iubite. In clasa mea, este o fata tocilara doar ca e draguta si e cea mai populara. happy Nu peste tot e asa.

| MrsVamp a răspuns:

Da, de celel mai multe ori, din diverse motive: le place mai mult singuratatea, se simt mai in largul lor asa, sau fiindca li se pare ca ceilalti nu se potrivesc cu firea lor, exemplu: sa rada incontinuu si sa faca ca un animal scapat de la zoo cum fac unii ca sa se "amuze".

| Robert-Nick_Revnic_1996 a răspuns:

Nu e neapărat, dar în general așa e. Poate că se dedică mai mult studiului decât prietenilor sau pentru că nu le place să vorbească despre toate prostiile, ci preferă discuții mai normale sau mai "geniale". Practic caută mereu ceva mai bun.