| fishfish a întrebat:

La liceu se mai face in a 12 a media cu cei patru ani ...cum s-a facut in generala? adica se face media intre notele la bac cu cei patru ani:a9a a10a a11a a12a? daca ajuta cu ceva sunt in clasa a 9a ....help me:* multumesc:* funda:*

1 răspuns:
| Florin48 a răspuns:

Când dai bacul, se face media la notele de la bac, și media generala pe clasele 9, 10, 11 și 12... și apoi se face medie între media notelor de la bac și media notelor din 9-12
În caz că n-ai înțeles ce-am scris eu acolo sus : ai luat la bac 10 la româna..la mate..etc. Așadar media la bac este de 10.
Să zicem că media din 9-12 a fost de 8, atunci se face 8 împărțit la 10... adică 9, și cu media asta te duci la facultate