| Miruna0909 a întrebat:

La noi in clasa se face iar secret santa, ca in fiecare an. Mie nu prea imi place chestia asta cu cadourile pentru că am colegi destul de rai, barfitori si nasoli, care urasc pe cei care isi vad de treaba lor, asa cum sunt si eu, destul de introvertita si anxioasa.
Nu inteleg de ce oamenii astia sunt asa rai cu cei din jur, nu mai zic daca le faci ceva rau, cum se mai comporta cu tine. Nici nu stiu ce sa fac, daca am picat la cineva care nu ma suporta? Tot am auzit colegi/colege care faceau schimb de biletele intre ei și ca nu le conveneau, daca eram eu?
Mi-e frica sa patesc ca anul trecut, strofocandu-ma cat de cat sa fac unui coleg cadou si la schimb de la altcineva, am primit o vacă de plus, m-am simtit naspa, sigur si-o batut joc de mine.
Ce sa fac in situatia asta? Ce parere aveti de situatie si de secret santa?

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Cumpără și tu ceva ciudat, de ce nu?

| dullcat a răspuns:

Buna.Este acest Secret Santa obligatoriu? Noi aveam si colegi care nu participau.In unii ani am avut inclusiv eu retineri, dar tot am ales sa particip si acum cand ma uit in urma a fost dragut, chiar daca nu pot spune ca ne intelegeam toti de minune.Atat la liceu cat si la facultate sau locul de munca etc. mereu vor exista grupulete si bisericute, deci cu cat te obisnuiesti mai devreme cu ideea, cu atat mai bine.Treaba cu schimbatul biletelor e stupida, anuleaza tot scopul acestui gest care se presupune ca e secret, surpriza, de aici si numele.

In locul tau nu m-as da peste cap, sunt oricum slabe sanse sa te mai vezi cu acesti oameni in viitor, prin urmare nu pune la suflet rautatile cauzate fiindca nu merita deloc!

| Hyperion7 a răspuns:

Eu unul am făcut de 2 ori, m-am simțit nașpa și nu am mai făcut.
Tot m-am simțit prost, dar nu la fel de tare ca atunci când făceam cadouri pentru că na, nu le conveneau cadourile.
Și pur și simplu nu am mai făcut niciun cadou happy

| Xox0 a răspuns:

Vezi daca mai este cineva ca tine in clasa, sa nu fii singura. Daca esti singura, posibil sa iti iei bullying dupa. Si nu mai da atat interes la ce fac ei si la cum sunt ei. Sa iti pese de tine si de cum te trateaa pe tine. Daca nu se iau de tine, vorbeste frumos cu ei. Vorba dulce, mult aduce, crezi sau nu.

| Aurora99 a răspuns:

Buna! Daca vrei sa faci un cadou unui baiat de orice varsta si nu sti ce sa iei, ca sa fie si ieftin, eu iti propun urmatoarea oferta:
http://www.hbmag.ro/2023/11/sw115.html

| andreeaeml1200 a răspuns:

Nu iti mai bate capul cu oameni de nimic. Oricum nu traiesti cu ei, da-i in colo! Nu mai pune orice rahat la suflet, nu te suporta pentru ca VINA ESTE LA EI, NU LA TINE, se considera pe ei înșiși persoane de nivel mic, de se iau de persoanele care isi vad de treaba lor…

| il0vec4ts a răspuns:

Hey! Eu zic ca doar gândești negativ. Sugerez, daca ți se întâmpla din nou sa primesti un cadou inferior fără de ce oferi, in caz ca este de la un coleg care are tendința de a-și bătea joc de tine, sa discuți cu dirigintele/diriginta ta sa vorbeasca cu colegul/colega ta, și sa aplice măsuri. In cel mai rau caz, chiar sa se anuleze și secret santa. Corect, acest lucru cu dăruirea de secret santa de multe ori este displacuta de elevi deoarece fiecare are interese diverse. Îți sugerez sa nu încerci sa faci un cadou in care sa pui multă iubire, ci doar sa cumperi ceva basic happy Dar. nici sa nu fie luat cu intenție de rautate. cumva sa fi la mijloc cu cadoul respectiv, sa nu fie ceva prea mult, dar nici prea putin. Succes!