| Kiduuuu1445 a întrebat:

La olimpiada de mate, faza judeteanca clasa a 8-a pot sa pun un citat despre matematica la inceputul lucrarii sau o sa cad in penibil/o sa fiu descalificata? Si inca ceva : ce ar trebui sa invat pentru aceasta faza? Funda la cel care ma ajut cel mai mult.

Răspuns Câştigător
| Onutssa a răspuns:

Buna. La olimpiada asemenea lucruri, gen scrierea unui citat, folosirea diferitelor semne, sunt intezise, deoarece se poate crede ca ai vreo intelegere cu vreun profesor care corecteaza, sa iti dea punctaj mai mare. Asa ca nu te complica cu asa ceva, pentru sunt foarte mari sansele sa fii descalificata, ci concentreaza-te asupra subiectelor. Ce ar trebui sa inveti pentru aceasta faza? Intotdeauna la olimpiada problemele sunt total diefrite fata de cele facute in clasa, sunt mult mai dificile si necesita acea "sclipire de moment". In orice caz, tu repeta toata materia ca sa stapanesti ceea ce se face la clasa si concentreza-te asupra geometriei. Iti spun din proprie experienta ca la olimpiada sau la astfel de concursuri problemele de geometrie sunt mai accesibile fata de cele la algebra, chiar daca la clasa ti se pare tocmai invers. La geometrie, repeta teoremele, in special teorema celor 3 perpendiculare, distantele si masurile unghiurilor formate de 2 drepte sau de o dreapta si un plan. La algebra fii atenta la multimi si la operatii.
Mult succes!

3 răspunsuri:
| fluturas a răspuns:

Daca pui poate o sa para penibil si oricum nu castigi nimic, daca nu pui gandeste-te ca nu pierzi nimic, eu zic sa nu scrii nimic ca nu are rost big grin
daca ii la mate nu prea ai ce sa inveti, chiar daca la faza judeteana ii greu, chiar foarte greu, totusi fa exercitii, chiar daca nu speri sa te califici mai departe, faci pentru tine

| bunny112 a răspuns:

Cred eu ca nu au ce cauta citatele acolo odata ce e mate si nu limba romana.e bine s ascrii doar ceea ce ti se cere ca oricum nu iti va pune vreun punct in + poate niic sa nu se uite odata ce acolo nu ti se cere asa ceva.winking

| bunny112 a răspuns:

Da nu cred ca ar trebui sa scrii citate caci e mate nu romana.si degeaba vei scrie caci nu vei avea nici un punct in +.asa ca parerea mea ar fi mai bine sa nu scrii.winking(intreaba si tu profu/a ta de mate ca sa afli si parerea lui/ei).