| DmnProfesoara a întrebat:

La profilul "Stiinte sociale" trebuie neaparat sa fac limbile straine pe care le-am studiat in generala, sau pot sa-mi aleg altele? spre exemplu:nu ma deranjeaza engleza, insa franceza nu pot sa o suport, si n-as vrea sa o fac si la liceu. Pot sa aleg ceva in locul ei? (latina, germana.)

2 răspunsuri:
| yellowalien a răspuns:

Nu poţi alege la liceu aşa ceva, doar la facultate ai dreptul de a alege limba străină pe care doreşti să o studiezi. Latină vei face oricum, în ciclul inferior al liceului(clasele a 9-a şi a 10-a). Vei studia engleza şi germana doar dacă acestea sunt limbile străine care se studiază la liceul tău sau dacă există un sistem de opţionale, deşi nu cred...thinking
Eu am fost la profilul "ştiinţe sociale" şi am făcut engleză, franceză şi spaniolă.

| anasiatat a răspuns:

La stiinte sociale latina sigur o faci.eu sunt la Gheorghe Lazar si nu am avut de ales...fac franceza, iar atunci cand m-am inscris la liceu am avut de ales optionalele: mate sau germana. multi am ales germana.si asa fac si germana...deci nu prea ai cum sa te feresti de franceza.happy