| Fatalbiscuit a întrebat:

Salut.Numele meu este Alex si sunt din orasul Galati in clasa a 10 la profilul de stiinte sociale.
Acum cateva zile dirigintele meu ne-a dat sa facem un CV la disciplina Educatie Antreprenoriala.
Ca viitoare cariera eu mi-am ales sa fiu profesor de limba engleza. M-am uitat la admiterea de anul acesta si m-am cam speriat.

" 1. Media generală la examenul de Bacalaureat;

2. Media generală pentru anii de liceu la prima limbă străină studiată;

3. Media generală pentru anii de liceu la a doua limbă străină studiată.

v Pentru candidaţii care au studiat în liceu o singură limbă străină, media de la punctul 3 va fi înlocuită cu cea de la disciplina Limba şi Literatura Română;

v Pentru candidaţii care au studiat în liceu mai multe limbi străine, vor fi luate în calcul mediile de la limbile studiate în regim obligatoriu, nu opţional / facultativ.

Candidaţii care doresc să se înscrie la concursul de dosare sunt obligaţi să depună la dosarul de înscriere foaia matricolă în original sau copie legalizată, pentru a face dovada mediilor obţinute."

Nu am nici o problema cu limba engleza, media de anul trecut fiind de 8.5 dar a doua limba pe care o fac este franceza desi eu doresc germana.La franceza media a fost de 5 iar anul acesta va fi la fel deoarece NU doresc sa invat limba franceza, o detest.
M-am gandit ca de la anul sa ma transfer la limba germana dar ma intreb cum se va calcula media atunci.

Ce solutii de rezolvare am pentru aceasta problema? Cum ma pot indrepta in urmatorii doi ani de liceu?

P. S. Nu doresc sa invat limba franceza, orice solutie ce nu necesita studiul limbii franceze.

Va multumesc anticipat,
Alex

4 răspunsuri:
| AnnAnne a răspuns:

Mai, media 8.5 nu e o medie de viitor profesor de engleza.
Serios acum, invata mai mult, fa-ti media de 10 si apoi mai gandeste-te inca o data daca esti destul de bun.

| Fatalbiscuit explică (pentru AnnAnne):

@ Saya
Nu, sunt la LTD

@AnnAnne
Bun sunt dar nu prea imi dau silinta, nu luam aceasta decizie daca eram prost ca noaptea.

| Saya a răspuns:

Esti la pedagogic?

| Sebby a răspuns:

Daca faci o cerere ceva iti poti schimba limba incepatoare. Daca nu vei primi aprobare... apuca.te de meditatii straight face. Bafta