| HarukoMariusDaniel a întrebat:

Legat de facultate.
Termin clasa a 12-a, liceu teoretic, profil umanist.
Oschilez intre drept/management/filosofie/literatura/istorie.
Cand am intrebat persoane mai in varsta, ce parere au despre pasiunile mele, toti spun ca nu se castiga bani.
Sunt o fire " modesta". Nu vreau palat cu piscina si nici avion privat. Un salariu modest/decent mi-as dori. Nu tind spre o imbogatire materiala, cat mai mult spre una " intelectuala".
Si acum sa trec la intrebare, care este, de fapt, o nedumerire.
la drept, " trebuie sa fii pilos " sau sa dai " bani" ca sa poti face ceva. ( vorba unui batran)
Cu istoria si filosofia iti glontaie stomacul de foame.
La management si afaceri dau toti.( daca nu esti " camatar" sau " interlop" nu faci nimic)
Cu literatura devii operator call center.
Gandirea asta se aplica doar in Romania sau si in afara? Pot sa imi urmez in tara macar una din aceste pasiuni si sa excelez, sau trebuie sa ma indrept spre o tara mai dezvoltata?

Răspuns Câştigător
| asdfq a răspuns:

Important este ceea ce iti place tie. pasiunea le dezvolta pe toate. poti merge linistit la ce vrei si cu dedicatie sa ajungi unde vrei. daca nu in Romania, macar in strainatate faci ceva. cu literatura te duci afara si te angajezi pe traduceri... orice isi gaseste o intrebuintare, doar sa vrei. e viata ta, nu a altora