| Ava1231 a întrebat:

Daca ati avea multi bani, voi ca baieti, ati sta cu o fata cu o situatie materiala modesta in cazul in care v ar placea de ea?

35 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cu siguranta, da. Asta nu conteaza. Mai rau este invers. Nu multe fete ar sta cu un baiat cu o situatie materiala slaba.

| RAY a răspuns:

Asa se întâmplă mereu, ce noutate scrii acolo, invers ar fi o noutate, în era capitalismului nu știu cât mai e iubire cât mai e interes

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da.

| Drimmero a răspuns:

Evident. Barbatii in general nu prea se uita la bani sau la job-ul unei femei atunci cand li se aprind calcaiele dupa ea.

| MirceaCalNebun a răspuns (pentru Drimmero):

Nu vorbi in numele tuturor

| Drimmero a răspuns (pentru MirceaCalNebun):

Urat sa o iei pe o tipa pentru banii ei, oricat de fomist ai fi si vrei sa scapi de saracie nu poti face asta.

| MirceaCalNebun a răspuns (pentru Drimmero):

Cine a zis ca poti? Societatea ne sorteaza destul de bine

| Drimmero a răspuns (pentru MirceaCalNebun):

Nu merge asa, o relatie (ca doar despre asta e vorba aici) se bazeaza pe atractie fizica, emotioala si bla bla (vorbesc de alea adevarate), cum ar putea banii sa te faca sa placi mai mult pe cineva? Eu unul n-as putea sa ma indragostesc de cineva doar pentru ca e nu stiu ce patroana si are milioane in conturi iar in schimb nu ma atrage de niciun fel + de asta nu suport sa mi se plateasca ceva, ma simt ca ultimul om si mereu am refuzat.
Iar scenariul 2, se presupune ca as avea multi bani, repet, nu ma dau bogat, nu sunt, e doar un scenariu ipotetic. Daca as avea multi bani de ce m-ar interesa o partenera care e la fel de bogata daca tot asa nu m-ar atrage? Daca se nimereste sa aiba bani aia e, eu ma ghidez doar dupa atractie cand e sa aleg pe cineva, nicidecum dupa starea materiala, banii nu m-ar face sa plac mai mult pe cineva, nu toti suntem morti dupa hartii, da, sunt necesari banii in anumite scopuri dar nu pot cumpara chiar orice indiferent de cata lege ar face ei.

| MirceaCalNebun a răspuns (pentru Drimmero):

Vorbim dupa ce o sa ai primul sarut. Atractia nu e suficienta ca sa ai o relatie. Ar fi usor asa si nu ar mai exista probleme in lume daca asta ar rezolva totul

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Dacă nu e vreo parvenită,banii ăia i-a obținut prin muncă. laughing
Îți plac femeile leneşe,lipsite de ambiție şi nu prea inteligente care nu vor să facă nimic cu viața lor şi aşteaptă prințul pe cal alb(adică pe tine) care să le scoată din sărăcie?
Nu înseamnă că dacă te uiți la situația materială a cuiva, automat eşti şi materialist. Când te duce capul şi munceşti din greu pentru un lucru, se văd şi rezultatele, adică banii.
Atracția fizică şi emoțională nu sunt suficiente.Şi nici nu ştiu ce atracție emoțională ai putea avea pentru o asemenea persoană, dar în fine.

| nevermatch a răspuns (pentru Drimmero):

Daca ai refuzat, inseamna ca sunt totusi importanti banii. Mircea a spus cel mai probabil la faza cu societatea ne sorteaza pe toti, ca prostii de obicei stau cu prostii, saracii cu saracii si asa mai departe.

Daca te-ar atrage super mult o patraoana, tu fiind sarac, ati incerca sa aveti o relatie si te-ar lua la un eveniment legat de locul ei de munca sa zicem, unde 500 de lei e numai o bautura, nu ai accepta sa mergi? Daca nu ar putea sa se afiseze cu tine, nu ar crea asta un dezechilibru in relatia voastra? Daca spui ca banii nu sunt importanti, ar trebui sa o lasi sa plateasca.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Stati putin, daca munceste si isi castiga banii ei nu ar fi lenesa si daca cineva nu e putred de bogat inseamna ca e automat prost? Sa nu uitam cati intelectuali, medici si oameni care reprezinta crema societatii traiesc la limita existentei in timp ce unii care dau cu piciorul in minge avand 2 clase sunt miliardari, asta e un exemplu de dragul statisticii.
Pai o relatie n-ar functiona fara atractie fizica si emotionala, fara sentimente, cum ar putea banii sa cumpere asta? Vorbim de cele care sunt pe bune nu relatiile pe interes ca alea sunt prostii. Intotdeauna am functionat dupa atractie fizica, atras si de inteligenta ei cum ma face sa ma simt cu ea care in cele din urma va duce la cea emotionala, astea conteaza pentru mine, pentru inceput astea sunt motorul, ca nu va tine la vesnicie din multe motive e cu totul altceva. Cunosc cazuri in care ea era saraca si el cu bani dar si invers unde s-a ajuns la casatorie, copii, au evoluat pe parcurs impreuna, nu toti isi fac relatii pentru bani sau o mentin cu ei, ar fi trist daca cu asta ai mentine. Asa cum cunoasteti voi relatii care s-au sfarsit pentru dezechilibru financiar, asa exista si relatii care pot rezista si asa, oricum majoritatea cuplurilor traiesc cam pe picior de egalitate din punct de vedere financiar cu mici diferente, nu sunt prea multi bogatani in lume incat sa fie atat de multe relatii dezechilibrate.

| Ava1231 explică (pentru Drimmero):

Ideea e ca imi place de cineva care are o situatie mult mai buna ca a mea.
Nu ma intereseaza banii lui, mie imi place de el insa ma gandesc ca n am sanse daca sunt.ai saraca decat el
Si ma simt si prost intr-un fel...
Dar repet, nu ma intereseaza ca are bani, mi e drag el

| Drimmero a răspuns (pentru nevermatch):

Am refuzat pentru ca sunt in stare sa-mi platesc si singur, m-as simti cum mi-e calcata demnitatea in picioare, sunt orgolios ca om si am refuzat mai mereu, daca faci tu cinste e ok si zici din timp asta, dar la o masa sa zici pe neanuntate "lasa ca iti platesc eu" nu mi-ar conveni si refuz. Stai sa fiu pus in fata situatiei sa imi placa o patroana si sa avem ceva, nu stiu cat de probabil ar fi asta si sa ma duca la nu stiu ce eveniment de-al ei si sa fiu pus in situatia in care imi plateste ea, eu deja sunt pe picioarele mele deci ipotetic ma pot descurca, adica nu as fi chiar asa sarac, in plus de asta daca ii e chiar asa drag de mine si avem ceva serios si vrea sa plateasca mai las de la mine o cinste acolo chiar daca as stramba din nas daca ar fi si alte persoane care sa vada asta, nu as vrea nici sa-i dau impresia ca stau cu ea pentru bani, e ca dracu situatia ca e incurcata, cumva v-as da dreptate daca as zice ca refuz, dar nici in avantaj n-as fi daca as accepta ca m-as contrazice, in unele circumstante cum ar fi o cinste anuntata accept, gen o aniversare unde sarbatoritul are placerea sa dea el masa.

| Verginic?Vac?Gras? a răspuns (pentru Drimmero):

Sclavii sotiei se uita la bani

| Drimmero a răspuns (pentru Ava1231):

Nu ai de ce sa te simti prost, incearca sa vezi daca aveti o anumita chimie, sa va apropiati daca iti permite el asta si dupa daca simti ca si el te place ai putea sa ii zici, ai incredere in tine.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Ciudat e ca mereu ea e săracă iar el bogat sa vezi chimie

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Barbatul n-are nevoie de banii ei in mare parte, e o jignire pentru el sa traiasca pe banii ei.

| Sofer a răspuns:

Dacă e bruneta. Da as sta.

| Mayhem666 a răspuns:

Daca mi-ar placea de ea, si ei de mine, situatia materiala nu ar conta.

| Lukasssz a răspuns:

Nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mă amuză răspunsurile.

| MirceaCalNebun a răspuns (pentru anonim_4396):

Vrajeli

| nevermatch a răspuns (pentru anonim_4396):

Numai bogatani pe aici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Barbatii si femeile sunt oameni diferiti si au nevoi si roluri diferite intr-o relatie. Deci, da, e foarte posibil ca un barbat sa "stea" cu o femeie care nu are nici macar pe aproape la fel de mult bani ca el. Eu as "sta".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As prefera sa trăiesc singur. Mai bine îmi îngrop banii ca Pablo Escobar.

| Jus7t a răspuns:

Da normal.

| Cheo0S a răspuns:

Depinde as face tot posibilul sa ma asigur ca ii place de mine si nu de banii mei.
Nu as sta cu o femeie indiferent daca imi place de ea, daca ea la randul ei nu ii place de mine ca persoana ci Mai mult de ce am sau modul in care arat.

Răspuns utilizator avertizat
| nevermatch a răspuns:

Adevarul e ca ne cautam persoane asemanatoare cu noi. Foarte rar o sa vezi impreuna persoane total opuse si asta pentru ca nu prea au unde sa se intalneasca.
In teorie evident ca o sa vina toti mediocri sa-ti spuna ca nu conteaza situatia materiala. Nu-ti imagina ca sunt prea multi tipi cu bani pe aici ca sa ti se raspunda corect la intrebarea asta. Normal ca nu conteaza din moment ce ei au aceeasi situatie. Dar cupleaza-i cu o tipa cu bani, care mananca numai la 5 stele, merge prin vacante de lux, e mereu prezenta la evenimente unde se aduna multe persoane ca ea si vorbeste cu ei dupa o luna sa vezi in ce stadiu al depresiei sunt.
Chiar vazusem pe Reddit o tipa care facea foamea prin Maldive ca ii era rusine sa-i spuna iubitului ca ea a strans bani tot anul ca sa isi plateasca partea ei de vacanta si tot nu avea suficienti bani incat sa manance in oras zilnic.
Daca nu poti sa te ridici la nivelul cuiva si ai demnitate, deci nu ai pretentia sa te intretina o relatie din asta aduce numai frustrari. Nu visa cai verzi.

| Ava1231 explică (pentru nevermatch):

Pai ei au fost împreună...ca fetei ii era rusine sa spuna era alta poveste

| nevermatch a răspuns (pentru Ava1231):

Nu mai sunt, deci au fost degeaba.

| AdeLeu a răspuns:

Da, insa, as incerca sa o aduc si pe ea la același nivel cu mine.

| Dariaa90 a răspuns:

Vorbim de niște chestii absurde aici. Cei cu un statut social si material înalt se rotesc într-un cerc in care majoritatea sunt de același nivel, și invers. Unde credeți ca se întâlnesc întâmplator? Pe strada sau la benzinărie, și vezi doamne dragoste la prima vedere acolo. Hai sa fim serioși. Însă într-adevăr, când ajungi ca bărbat sau femeie, destul de independent și cu toate lucrurile financiare in evoluție, nu cred ca mai contează cât face partenerul, dacă rezonezi cu el și este reciproc, atunci la sigur partea materială trece pe al 2-le-a plan.