| Carrrrusel a întrebat:

Legea antifumat: pro sau contra?

Răspuns Câştigător
| lovecats123 a răspuns:

Contra.

11 răspunsuri:
| GetReal a răspuns:

Chiar nu inteleg ce importanta are daca dezbateti asta aici, legea e lege, punct.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cine ar putea fi contra unei asemenea legi, exceptand fumatorii irascibili si frustrati?

| R0R0 a răspuns:

Mi-e indiferent.

| RagnarokR a răspuns:

Phahahaha
daca gasiti voi un pro la fumat, va dau premiu! in afara de vrajeala aia ca 'ma ajuta sa ma relaxez/scap de nervi' si alte scuze ieftine dinalea.

desigur ca sunt pro in ceea ce priveste legea antifumat. in sfarsit frustratii aia nu mai imi arunca fum din ala in ochi si nas si alte cele.

| Kandia15 a răspuns:

Pro.

| Carrrrusel explică (pentru GetReal):

De parca respecta cineva legile de genul asta...

| Carrrrusel explică (pentru suntserios):

Atunci banuiesc ca sunt o fumatoare irascibila si frustrata? Nu. Inteleg nevoile nefumatorilor, desi nu vad cum ar putea ei sa inhaleze fumul meu cand eu personal sunt mereu atenta sa imi fumez viciul departe de ei. Iar atunci cand se intampla sa fiu aproape, nu i-l suflu in fata. Lafel cum nefumatorii ne numesc argumentele "absurde" asa credem si noi despre cele ale nefumatorilor.

Se plang ca ii otravesc prin baruri, dar cand intra, se baga intre fumatori. Ca doar e logic

| Carrrrusel explică (pentru RagnarokR):

Nu e adevarat. Nu cred ca un fumator ti-a suflat fumul in fata. Cel putin de acolo de unde vin eu, oamenii sunt cu bun simt si incearca sa fereasca nefumatorii de fumul lor in cazul in care socializeaza cu ei.

In ceea ce priveste aerul "toxic"... la intrarea in localuri exista semne care iti indica daca in respectivul loc se fumeaza sau nu. De ce ai intra acolo cand stii ca nu suporti fumul? Noi respectam un local in care e interzis fumatul si iesim afara. In shcimb voi...

Nu am nimic impotriva in a iesi afara vara. Foarte bine. Dar toamna si iarna? Cum ar trebui noi sa ne fumam tigarile pe frig, ploaie, ninsoare, vant? Imaginati-va cum ar fi sa va trimita pe voi afara cu cafelele la minus nu stiu cate grade.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Carrrrusel):

Aparent da... esti o fumatoare frustrata.
Nu am generalizat. Nu ziceam ca toti fumatorii sunt irasvibili si drustrati, dar aparent tu demonstrezi ca asa esti.

"Se plang ca ii otravesc prin baruri, dar cand intra, se baga intre fumatori"

Logic ca se baga intre fumatori.

Ceea ce trebuie tu sa intelegi, ca tu, ca fumator pierzi orice drept. Nu poti tu, lua dreptul unui nefumator de a intra intr un local.

" Noi respectam un local in care e interzis fumatul si iesim afara. In shcimb voi"

In schimb noi ce? Nu respectam localurile unde se fumeaza? Ce ar trebui sa facem, sa intram intr un local in care se fumeaza si sa aprindem automat o tigara.

Voi fumatorii, TREBUIE, sa pricepeti ca fumatul este optiunea vostra. NU E UN DREPT, e o LIBERTATE pe care o aveti, iar LIBERTATEA vostra nu trebuie sa ingradeasca DREPTUL altora de a intra intr un local sau altul.

| MarianaNiculescu a răspuns:

Legea e lege. Nu poti sa schimbi legea.

| RagnarokR a răspuns (pentru Carrrrusel):

Inseamna ca vii de altundeva, din tara minunilor sau ceva. Eu vin din Romania si aici am patit sa mi se arunce fum in fata si alte cele de atatea ori, incat imi vine sa folosesc un extinctor data viitoare.

Si nu ma refer la localuri umplute cu fum, nu vreau toxicitate nici pe gratis, mersi.

Nu imi pot imagina cu cafeaua, pentru ca nu am niciun viciu, deci eu pot s-a mereu la adapost iarna.
Si cand ii frig, mi se pare cel mai ok ca fumatorii sa intoxice pe toti, si daca vor sa aeriseasca, sa dea afara si aerul cald, sa dardaie toti de frig, nu doar cei vinovati! Da' cum nu?!

Du-te mai! Daca fumezi, trebuie sa iti permiti sa fumezi, din toate punctele de vedere! Daca nu, salutis.