| Eroare404 a întrebat:

Ce parere aveti despre legea antifumat?

36 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Legea nu este antifumat.Sa nu intelegi gresit.
Este o lege cu restrictii de fumat in anumite locatii.
Este cu totul altceva.
Fumez.Deci am sa ma conformez.

| whatevernvm a răspuns:

Intr-un fel e ok, dar era normal sa se faca spatii pentru fumatori sau localuri pentru fumatori. Sa mergi intr-un pub rock in care nu se fumeaza ii cam imposibil. De acum prefer sa fumez acasa decat sa merg sa beau o cafea intr-un loc in care nu pot sa fumez si nu numai eu. Intr-un fel e ok, dar legea e cam incompleta.

| Alyra a răspuns:

Mi-e indiferent.

| fantastica a răspuns:

Nu fumez si nu-mi plac oamenii care fumeaza din cauza mirosului.
Legea antifumat e necesara, dar ce-i de sus prea pun accent pe ea. S-a demonstrat ca alcoolul si drogurile dauneaza mai mult sannatatii decit fumatul...dar aproape la orice post TV intalnim reclame pentru alcool. Pe nici o sticla n-am intil : Atentie! Dauneaza sanatatii!"
Apoi drogurile. De ce persoanele care vind astfel de porcarii nu enumera cumparatorilor efectele acestora?
Mai pe scurt, trebuie de dezvoltat legea antidrog, dar nu numai antifumat. Aceasta lege este, pur si simplu, un pretext pentru ce-i de sus.
Ca si cum ei nu stau degeaba si au grija de populatie. "Ca si cum!"

| Wehrmacht a răspuns (pentru fantastica):

Ce sa dezvolti mai exact la legea antidrog? Deja pentru ca i-ai dat unuia o doza de mescalina de exemplu,un drog ce nu prezinta risc(nu,faptul ca e trecut la categoria "droguri de x risc" nu inseamna ca teorie=practica) iei dracu' mai mult decat pentru viol, asta pornind de la ideea ca iei ceva pentru viol.
Fumatul va afecteaza si pe voi, ok, dar daca ma droghez sau nu asta deja este prea mult.N-aveti nici un motiv serios sa spuneti oamenilor daca au voie sau nu sa se drogheze, cu anumite exceptii de droguri. Faptu' ca habar n-aveti voi sa discutati cu o persoana drogata sau ca va panicati/aveti idei preconcepute este altceva...

| fantastica a răspuns (pentru Wehrmacht):

Daca sincer, n-am inteles ideea ta.
Vrei sa spui ca daca te droghezi sau nu te priveste doar pe tine?
Da, sunt de acord, dar din cauza la astfel de indivizi sufera persoanele normale. Un exemplu chiar din saptamana trecuta: o studenta de 18 ani a fost adusa in stare grava la spital cu dureri in burta, ghreata, dureri de cap si delegrali in coordonatie. Stii ce diagnoz i-a pus medicul? S-A DROGAT!
Sa nu fost fratele acelei tinere, ea ar fi murit de AMPITICITA.
Apoi, crezi ca putini nimeresc in spital din cauza drogurilor? Sunt internati si ocupa lucurile, iar oamenii cu adevarat bolnavi sunt nevoiti sa primeasca tratament acasa.
Cei care consumati droguri stricati imaginea de ansamblu a tinerilor din ziua de azi, deoarece oamenii generalizeaza. Ei se gindesc ca daca au intilnit doi astfel de tineri, atunci toti sunt la fel. Precum medicul dentist. Daca el lucreaza cu oameni care au dintii bolnavi, el crede ca absolut toti au dintii bolnavi.

| Eroare404 explică (pentru fantastica):

Nu mi se pare normal sa se generalizeze.Adica daca ai vazut doi tineri care se drogheaza, nu inseamna ca toti sunt la fel, ca nu i-ai vazut pe toti.Si dentistul la fel-nu poate sa verifice dantura tututror oamenilor pentru a zice ca toti au dintii bolnavi.

| Wehrmacht a răspuns (pentru fantastica):

Eu nu ma droghez.Nu o sa ai habar despre cum sta treaba cu drogurile daca singura sursa de documentatie sunt stirile cu titlurile alea cretine si campaniile de "informare". Treaba in sta mare parte astfel : x vrea sa zicem mescaline, y ii vinde altceva, x habar n-are ce-i aia mescalina si face supradoza cu ceva de genu' 2C-T-7 iar tu la televizor auzi ca a luat "mescalina sintetica" facuta din nu stiu ce prostii de genu' acid nu stiu de care si alte chestii iar in final totu' este un circ idiot care nu duce nicaieri.Propaganda asta anti drog nu duce decat la consumul iresponsabil de droguri. Daca vezi ca omul oricum nu asculta, sau mai grav, afla ca minti tot o sa faca ce ii spui sa nu faca.Macar accepta situatia si spune-le pericolele reale, nu niste tampenii.

https://www.erowid.org/experiences/exp.php?ID=46310

Ai auzit vreodata vorbindu-se despre asta ca despre amfetamina de pe strada? Nu, dar ai auzit despre abuzul de medicamente care parca e vazut mai altfel.E doar o chestie de perceptii si abureala.

| fantastica a răspuns (pentru Eroare404):

Nu-i normal, dar cea mai mare majoritate sunt asa.

| fantastica a răspuns (pentru Wehrmacht):

Mai pe scut, eu zic de una, tu zici de alta. NU NE INTELEGEM! Asa ca eu propun sa inchidem tema ca nu vreau sa ma cert in post.

P.S. Eu nu urmaresc stirile despre droguri, dar ascult oamenii din jur si eu nu stiu de unde ei se informeaza, dar vad clar aditudine lor. Si de "mescaline" prima data aud, dar... vad ca tu ai mai multa experienta.

| Drimmero a răspuns:

E foarte buna, nu ma doare nicaieri, nu sunt fumator. E mult mai bine, nu mai stau sa indur fumurile celorlalti intr-un spatiu inchis!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu fumez. Deci... imi e indiferent.

| Florentina9210 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Mi-ai furat raspunsul laughing

| DoarBogdan a răspuns (pentru Florentina9210):

De ce fumezi? laughing

| Florentina9210 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Nu fumez, ba! laughing

| DoarBogdan a răspuns (pentru Florentina9210):

Te-am vazut eu laughing

| Florentina9210 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Ma doare capulsad

| DoarBogdan a răspuns (pentru Florentina9210):

De ce? sad

| Florentina9210 a răspuns (pentru DoarBogdan):

M-am deocheat...

| DoarBogdan a răspuns (pentru Florentina9210):

Descant eu laughing

| Florentina9210 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Daca imi trece, iti voi da 1 leu. laughing

| DoarBogdan a răspuns (pentru Florentina9210):

1 leu? Atat valoreaza vorbele mele? laughing

| Florentina9210 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Si un pupic pe obraz. :3

| DoarBogdan a răspuns (pentru Florentina9210):

Rezista Bogdane laughing

| Florentina9210 a răspuns (pentru DoarBogdan):

laughing sper sa nu te emotionezi prea tare.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Florentina9210):

Sunt tare happy

| LoveSleep a răspuns:

Jumătate tâmpenie, jumătate ok.
În primul rand, cea cu antifumatul pe strada e de tot căcatul. E ca și aia cu "nu vindem țigări și băuturi alcoolice minorilor". Ce glumă bună.
Eu dacă am chef să fumez când mă duc acasă, n-o să mă oprească o lege dată de un om(sau mai multi) cu un creier cât o nuca.

În schimb, partea în care nu ți se permite să fumezi în localuri, mi se pare ok. Totuși, cred că era mult mai bine dacă le dădeau voie să facă spații pentru fumători și pentru nefumători. Ca și în restaurantele de lux. Pentru ca daca eu nu fumez, nu am chef să inhalez tot fumul scos pe gură de cel de lângă mine după ce a fumat 15 țigări în 14 minute.

| R0R0 a răspuns:

Nu mă deranjează cu absolut nimic.

| Idkidk a răspuns:

E foarte bună!

| DeathOfDreams a răspuns:

Răspunsuri pozitive din partea nefumătorilor, evident.
Dacă ați fi fumat, deja v-ați fi plâns cât de groaznică e omenirea.

Fumez. Ce ironic mi se pare să mărturisesc asta, privindu-mi poza de la avatar. Iar legea mi se pare aproape irelevantă.
Sunt de acord cu interzicerea fumatului în localuri, dar nu şi pe stradă. Asta e exagerare.
Iar eu sunt prea badass ca să merg câțiva km până la un loc ferit de lume.

| Drimmero a răspuns (pentru DeathOfDreams):

Nu cred ca o sa bage vreodata fumatul pe strazi, totusi, e spatiu deschis si poti face asta, doar in localuri nu ai voie si in spatii inchise.

| Deaad a răspuns (pentru DeathOfDreams):

Nici pe strada?
Ce cretini...
crying

| DeathOfDreams a răspuns (pentru Deaad):

Știu, îți înțeleg durerea :'(

| MistretulPufos a răspuns:

Ce bine imi pare

| Morrígu a răspuns:

Minunat.
Acum o aștept pe cea antirespirat.

| milkie a răspuns:

Chiar ma bucur ca o avem! Nu-mi place faptul ca plamanii mei trebuie sa sufere din cauza altora. E nedrept.