| Cringeus a întrebat:

Long time no see TPU.

Am o problema. Merg la psiholog, iar el continua sa ma intrebe despre "ganduri sinucigase", eu nu am dat nici un raspuns concret dar el tot insista.
Problema este ca am aceste ganduri si chiar am incercat sa le aplic. Intrebarea mea este: Daca spun adevarul, ma poate afecta cu ceva? Cum ma poate afecta, si nu incercati sa spuneti ca ma ajuta pentru ca inrautateste situatia. Deci?

Răspuns Câştigător
| FaraNume1245 a răspuns:

Dacă nu vrei să vorbești cu psihologul, vorbește cu altcineva în care ai încredere, cum ar fi un prieten apropiat. Dacă chiar ești în depresie, ai nevoie de ajutor, chiar dacă nu recunoști.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca ii spui adevarul, pshilogul te poate ajuta. El stie deja ca tu il minti, de aceea si insista cu intrebarile, incearca sa iti dea o sansa. Nu are nici o logica sa minti psihologul, este o tampenie. Atunci de ce te mai duci la el?

| Cringeus explică (pentru Brigaela):

Nu ma duc la el ca vreau eu, parintii mei au aflat ca sufar de depresie si ma obliga sa merg. nu am vrut sa merg in primul rand.

| Brigaela a răspuns (pentru Cringeus):

Asta tot nu iti da dreptul sa il minti. Discuta cu parintii tai si spune-le ca minti psihologul si deci consultatiile sunt inutile. Vor gasi o alta solutie care sa te ajute.

| Cringeus explică (pentru Brigaela):

Asta nu-mi raspunde la intrebare.

| Brigaela a răspuns (pentru Cringeus):

Raspunsul era implicit: daca esti sincer cu psihologul te poate doar ajuta, nu iti poate face, evident si logic, nici un rau