| Vladuthz a întrebat:

Va rog frumos sa aveti rabdare si sa cititi tot, pun intrebarea asta aici pentru ca nu mai am nici o idee si am nevoie de ajutorul vostru: este vorba despre verisorul meu de 15 ani, totul a inceput asta vara cand era la banchetul lui de sfarsit de clasa a 8-a. Au inceput la banchet sa-l bata tot felul de ganduri cum ar fi: daca fac aia e pacat, daca beau din paharul ala e pacat, faptul ca sta la banchet e un pacat, deci absolut tot felul de tampenii. A ajuns sa intrebe pe toata lumea daca el e bun sau rau, daca va ajunge in rai sau in iad. Cel putin asta vara cat am stat cu el a inceput cu intrebari gen: faptul ca joc cs este un pacat? sunt bun sau sunt rau? crezi ca voi ajunge in rai sau in iad? prima data am crezut ca isi bate joc de mine, pana cand am vazut ca e serios si speriat si continua sa-mi puna aceste intrebari literalmente la fiecare 2 minute pana cand afara se intuneca. Apoi cand dormeam seara pe la orele 1-2 se trezea si avea crize, incepea sa-si smulga parul din cap si era speriat ca va ajunge in iad, nu stia sigur daca va avea loc in rai, si tipa si plangea in acelasi timp (facea pana si bulbuci de muci la nas). Eu unul m-am speriat cand l-am vazut in halul asta si chiar imi era atat de mila de el pentru ca el este un copil foarte inteligent de felul lui de a fi in viata lui nu a avut probleme de genul asta, este prima data cand ii apare asa ceva. Problema asta a lui a continua sa-l bantuie oriunde mergea, chiar si cand ieseam in oras cu el si cu prietenii lui, el tot ii intreba daca e pacat sa faci aia, daca e pacat sa faci asta (spre exemplu daca e pacat sa bei Sprite), daca va ajunge in iad sau in rai. In casa la el nu mai sunt icoane deoarece el le-a aruncat pe toate, iar mama lui (matusa mea) a scos toate icoanele din casa pentru a nu mai fi probleme. Eu am incercat sa-l iau si sa vorbesc cu el, sa-i explic ca dumnezeu nu exista si ca totul se bazeaza pe legi universale si fizice, insa cred ca l-am derutat si mai mult. Eu pana la urma a trebuit sa plec de la el sa ma intorc la mine acasa. Peste cateva zile am aflat ca venise in Iasi la spitalul de psihiatrie socola pentru a solicita ajutor de la un psihiatru si sincer m-am ingrozit. Deci asa ceva eu n-am crezut ca i se va intampla lui, un copil care are 10 pe linie la scoala si care pana acum radea tot timpu. De asta vara de la banchetul lui de sfarsit de clasa a 8-a e alt om efectiv, e foarte trist, abatut, a si slabit. Problema asta a continuat pana in ziua de azi, deorece chiar azi am fost la el si statea inchis in camera lui, nu vroia sa iasa, cand am intrat la el in camera tot ma intreba daca va ajunge in rai sau in iad etc. Va cer ajutorul daca mi-l puteti da si va rog sa-mi spuneti ce pot face in situatia asta care a ajuns in ultimul hal? Cum pot eu sa-l readuc la normal pe verisorul meu de altadata? Cer seriozitate si va rog incercati sa va puneti in situatia mea si sa intelegeti ce simt eu.

13 răspunsuri:
| Biuka a răspuns:

In primul si in primul rand. DUMNZEU exista! Si daca i-ai spune asta verisorului tau s-ar mai domolii apele, fiindca din momentul in care i-ai spus ca Dumnezeu nu exista si chestiile cu fizica chatterbox. Logic! Incearca sa-i explici astfel dar cu cvinte domoale si linistit, si zambaret: Ca Dumnezeu exista acolo sus in ceruri si ca pentru oricine exista un loc. Asta depinde doar de el, iar viata insasi nu e un pacat. Incearca sa-i faci o lista daca chiar vrei sa se faca bine in care sa enumeri fericirile (din Biblie sau le poti lua de pe net johncena_niku ). Daca ii poti spune ce e chiar un pacat, isi va da seama intr-un final ca sa oci cs si sa bei suc nu e un pacat, atat timp cat acele anumite activitati nu il provoaca la lucruri rele.
Nu sunt eu experta in asa ceva. dar sper sa te ajute sfatul meu.
Multa bafta si sper ca verisorul tau sa se faca bine si dornic de viata happy!

| Vladuthz explică (pentru Biuka):

Eu i'am explicat care ar fi adevaratele pacate pentru presupusul dumnezeu (adica sa omori, sa furi, sa dai in cap etc) si ca ceea ce face el se numeste distractie nu pacat, si in alta ordine de idei nu crezi ca e cazul sa evoluam? arata-mi tu mie dovada CLARA ca dumnezeu exista (oricum nu despre asta e vorba si n'am chef de dezbateri politice cu tine)

| Biuka a răspuns (pentru Vladuthz):

Nici eu nu am chef de vreo dezbatere, si asa ceva nu am cum sa-ti explicwinking Trebuie sa-l simti de Dumnezeu, iar tu, daca nu il simti. e problema ta laughing Nu am eu ce sa iti fac. Du-l la o manastire sa i se faca niste rugaciuni speciale. happy

| VanillaBear a răspuns:

Nesiguranta unui preadolescent se poate manifesta in diferite feluri si de asemenea poate fi cauzata de o serie de factori vagi, fie un stres foarte puternic sau chiar si un videoclip care l-a afectat negativ.
Singurul mod in care puteti sa il ajutati este sa il lasati sa mearga la un psiholog care va putea sa ii explice altfel lucrurile.In cazuri atat de extreme nu este bine interventia persoanelor necalificate(nici chiar mama sau tata care ar putea zice ca este copilul lor si stiu ei ce sa faca).
Nu sunt sigura dar esti posibil ca asta sa duca si la o afectiune psihica foarte grava cum ar fi si schitofrenia.(nu vreau sa te alarmez dar trebuie sa iti prezint toate posibilitatile.

Sper sa mearga totul bine si sa isi revina.

xoxo Vanilla

| PinkNightmare a răspuns:

In situatia lui cel mai bine ar fi sa vb cu un preot bun(sunt mulr preoti care pretind ca au un har, desi nu au nimic-si sunt chiar multi) care sa ii explice ca Dumnezeu nu bate cu bota. Ca oricat gresesti important e ca in final sa o iei pe drumul cel bun.Suntem oameni si gresim,suntem atrasi de cercuri vicioase etc. tocmai pentru ca suntem oameni. Nu iti explic mai multe aici (spirit, suflet, carnalitate etc.) pentru ca ar dura prea mult.Ar trebui sa intrebati voi preotul daca ar trebui sau nu sa il duceti la psihiatru dupa ce vb cu verisorul tau, pentru ca sa consulte si un preot si un psihiatru simultan ar fi prea mult.Repet,trebuie sa fie un preot bun.Mult succes sa ai.

| lrls a răspuns:

Nu este ceva normal sa se gandeasca la asa ceva.E bine ca s-a dus la psiholog.Practic,nu prea ai ce sa ii faci.Nu esti expert.Nu te supara dar nu ai facut bine sa ii zici ca nu exista Dumnezeu.Tre sa bage la loc icoanele in casa.Si sa stii ca nu e pacat sa (intr-un cuvant)traiesti.Se sperie de orice. Iadul si raiul sunt stari sufletesti pe care le ai atunci cand mori nu locuri.plz funda!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.
Te inteleg.Si varul meu a avut o asemena problema, chiar mai grava (arunca obiecte in cei care vroiau sa il ajute). Problema lui a aparut pe baza unui sters puternic.Probabil ca banchetul a fost ceva nou pentru el si s-a emotionat,iar cand astfel de probleme se agraveaza duc la altele si mai grave...Ei bine nu stiu ce sa iti mai zic, dar sper ca varul tau sa se vindece.
Pa, pa.

| MaGicElEmEnt a răspuns:

Pai sincer ai facut fff rau ca ai spus ca Dumnezeu nu exista...deci uite eu zic sa puneti icoanele la loc...si sa-l duci la o biserica crede-ma alceva decat Dumnezeu alinare nu existahappy daca e ceva sau sa mai vorbim despre asta da add la george_nibiru2

| DenisH a răspuns:

Dumnezeu exista el a creat lumea cum poti sa zici ca Dumnezeu nu exista ba copile tu ce ai in cap ba tarate?! Vai de tine ba copile. Si spune-i verisorului tau ca daca crede in Dumnezeu, daca il iubeste si daca face voia Lui si nu pacatuieste, sa nu ii fie teama de nimica pentru ca el sigur va ajunge in rai! DUMNEZEU EXISTA!

| Vladuthz explică (pentru DenisH):

Scuze, abia acum am vazut mesajul tau, tarata in cap ai tu nu eu happy, eu am un encefal (asta daca ai auzit vreodata termenul asta) cu conexiuni neuronale pe care-l folosesc

| DenisH a răspuns (pentru Vladuthz):

Mai mult ca tarate nu iti pot da rolling on the floor), vai de tine si de viata ta ba copile.
mie si mila de tine laughing.

| DenisH a răspuns:

Vladut iti pot da N de dovezi ca Dumnezeu exista!

| Theona11 a răspuns:

Chestia asta se bazeaza sigur pe ajutorul unui psiholog si sunt sigura ca dupa cateva sedinte bune o sa fie cu totul alt om. ceea ce nu vb cu voi...o sa explice amanuntit acolo fara sa isi dea seama.i-a intrat in cap aceste fixuri si cu greu o sa scape de ele.a inceput sa vada religia ca pe un fel de"arma mortala".ii e frica de ce intampla in iad si cauta un loc mai bun in rai