| DarthRevan a întrebat:

Lumea e plina de falsitate, toti oamenii sunt asa indiferenti, li se rupe de tine, urasc oamenii si societatea asta din Romania, adica daca incerci sa te integrezi intr-un colectiv, daca ai bani si tigari merge cateva zile daca nu, nu te baga nimeni in seama, foarte urat, sa nu zic de fete, ele vor sutiene, vor aia vor aialalta.Numai la 16 ani da pai al sentimente cine se mai uita? De ce lumea din ziua de azi e a indiferenta daca tie iti pasa de cineva, lui nu-i pasa sau iei nu-i pasa?

Răspuns Câştigător
| Nonameagain a răspuns:

Puiule, astea e lumea pe care voi ati dorit-o in '89. Inainte oamenii nu erau asa. Au devenit astfel "datorita" democratiei pe care au inteles-o gresit. Si cu educatia primita, va fi si mai rau.

| Vanqu1sh a răspuns (pentru Nonameagain):

Ai perfecta dreptate!

| Wehrmacht a răspuns (pentru Nonameagain):

Cel mai probabil asta nici nu era nascut pe timpul ala.Totusi,asta nu-i in stare sa se exprime si nu cred ca ati priceput ce a scris.

"De ce lumea din ziua de azi e a indiferenta daca tie iti pasa de cineva, lui nu-i pasa sau iei nu-i pasa?"...cred ca dupa 1989 s-a dorit exact opusul.Sa ai dreptul sa alegi de cine-ti pasa si de cine nu.

Eu nu inteleg de ce se plange asta.Si eu pot sa ma duc la niste manelisti si sa incerc sa ma "integrez". Evident, nu voi reusi si pot sa incep sa ma plang p-aici ca-s numai manelisti in tara asta fara sa spun ca nici n-am incercat sa-mi gasesc un loc unde sa fiu in largu' meu.

9 răspunsuri:
| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Trăim într-o lume ce se deplasează cu viteza luminii şi dacă nu te acomodezi, rămâi pe loc.

| sappy a răspuns:

Obisnuieste-te pentru a putea face fata lumi!

Răspuns utilizator avertizat
| Vanqu1sh a răspuns:

Sa iti zic eu care e problema in Romania? Mentalitatea de turma, felul in care toti gandesc ca fiecare pentru el, barfa care nu are limita, deci noi stim mai bine ograda vecinului decat a noastra si tot asa. Manelele si muzica populara au si ele o vina ( si va rog sa nu ma acuzati sau mai stiu eu ce daca nu sunteti capabili sa va dati seama care este problema cu manelele si muzica populara ), oameni care nu inteleg diferenta dintre un AMIC si un PRIETEN, la fel cum nu fac diferenta dintre o pesoana INTELIGENTA si una DESTEAPTA si tot asa. Evident este un subiect lung de discutie acesta laughing

| DarthRevan explică:

Si ce voi face, stau singur si citesc cartii si fac sport toata viata, daca nu injuri si te comporti ca restul de exclud.Si am incercat sa-i ajut sa fiu calumea dar profita aiurea deci nu prea stiu ce sa fac, prea tupeist sa fiu nu e prea bine.Sa-i injur si sa ma cert nu are rost!

| savalucian a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=cjaVupYj8yE. cum te-ai simti daca cineva te-ar tine in cusca 50 de ani si dupa ai iesi? confuz? nu ai mai sti ce se intampla, ce e normal si ce nu etc. lumea in Romania era altfel inainte de comunism.nu era aroganta. daca te uiti la emisiuni gen capatos, acces di(n)rect etc. o sa vezi aceeasi chestie. Oameni obsedati de atentie. un fel de tarani care au dat de petrol, adica tot tarani. ideea e sa nu te lasi lovit de chestia asta. nu stiu daca filmuletul de mai sus o sa ajute. uita-te oricum doar ca sa iti faci diferenta. stiu ca e un raspus putin ciudat :). si raspusul lui gaboruGG e bun. toti suntem facuti din acelasi aluat, doar trebuie sa stii cum sa il iei pe om.