| aly a întrebat:

M-am saturat de pile! Trec in clasa a11a sunt intr-o clasa de mate-info am avut media de admitere 9.80 si am vrut sa ma mut la clasa de stiinte (avusesem medie de admitere,dar atunci asa am ales si mi s-a spus ca nu mai sunt locuri, clasa e la acelasi liceu).Am un coleg in clasa care a intrat pe pile la mine in clasa si cel mai bun prieten al meu care nici macar nu a avut medie de admitere o sa se mute la clasa aia tot pe pile.Intrebarea mea estebig grine ce m-am mai prezentat la examen si de ce mai invat ca tot aia cu pile o sa fie in fata (vreua sa fiu medic).Am ramas cu o dezamagire imensa.(si vezi doamne ala are medie mai mare ca a ultimului din clasa si iar o prostie cum poti compara mediile de la o clasa la care toti profesorii dau note de 10 cu alta la care trebuie sa inveti la toate materiile si te mai obliga sa te mai duci si la olimpiade.

4 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Pilele si spaga sunt de cand lumea oriunde. Nu ai ce sa faci. Obisnuieste-te cu ideea. Tin minte ca am avut si eu 2 colegi care au dat cate 300 de euro directorului pentru a-i muta in ultimul semestru din a 12-a la Uman pentru a avea sanse mai mari la BAC. Tu ar trebui sa-ti vezi de treaba, sa inveti cat poti de bine si sa-ti urmezi visul. Trebuie sa nu te mai dezamageasca treburile astea si sa fii constient ca esti peste ei din punct de vedere intelectual si uman.

| OoBunnyoO a răspuns:

La noi in tara, din pacate toate se vor face pe pile o lunga vreme de acum incolo. Din pacate tu singur nu ai putere asupra acestui lucru si asupra felului in care functioneaza astfel de lucruri in societate. Asa fie te dai batut, fie te adaptezi si continui sa muncesti. Daca te dai batut cu siguranta nu vei realiza niciodata nimic. Asa ca nu iti ramane decat o singura solutie.

Sfatul meu ar fi sa nu te mai axezi pe cine intra cu pile si cine nu, ce realizeaza altul si prin ce metode, de ce altul are mai multe sanse si tu nu. Tipul asta de gandire nu iti va aduce niciodata nimic bun pentru ca tu nu ai control asupra situatiilor de genul asta. Tot ce vei face este sa te amarasti si sa te frustrezi singur. Axeaza-te pe ceea ce poti face in privinta ta. Invata pentru tine, pentru ca vrei sa stii si pentru ca iti doresti sa fii bun. Nu invata pentru a te compara cu altii, mai ales daca ceilalti reusesc sa realizeze chestii care nici macar nu au fost realizate prin propria lor munca.

Nu te mai stresa ca nu ai reusit sa te transferi. Liceul are foarte putina legatura cu facultatea. Si sincer, ca sa intri la medicina, avand in vedere competitia, va trebui sa faci pregatire oricum in ultimul an, indiferent de specializare. Diferenta dintre mate si stiinte este oricum mica. Nu este ca si cum ai fi la filo si ti-ai dori sa intri la medicina. Si chiar si asa este posibil. Eu am fost la filo si am avut colegi care au dat la medicina. Nu ai intrat din primul an, dar si-au luat un an liber si s-au pregatit si au intrat in anul urmator. Daca vrei sa faci ceva, o sa il faci, daca depui suficient efort. Iar asta depinde numai de tine, nu de ceilalti si pilele pe care le au.

In al treilea rand vei gasi pile de acum incolo peste tot. La facultate, in spitale unde unii pacienti sunt tratati inaintea altora in functie de cati bani pun in buzunarul doctorului s.a. Viata, mai ales in Romania, va fi plina de dezamagiri mai ales din cauza pilelor. S-ar putea sa pici pentru ca nu ai pus bani sa cumperi vreun cadou pentru vreun profesor. S-ar putea si ca locul de munca dorit sa iti fie luat din cauza pilelor si a relatiilor. Trebuie sa fii pregatit pentru asta, chestiile astea chiar se intampla, chiar si la Universitatea din Bucuresti. Insa, dupa cum spuneam, nu invata si nu munci pentru note, astea vor ramane fara importanta imediat dupa ce termini liceul, facultatea si nici pentru anumite locuri de munca. Munceste pentru tine. Daca esti suficient de bun in ceea ce faci, crede-ma la un moment dat, cineva care nu crede in pile te va angaja pentru capacitatile tale. In Romania sunt multe pile, dar nu e totul numai pile.

Iar in ultimul rand, profesia asta este bazata in functie de relatia pe care o creezi cu pacientii si recomandarile date de ei. Daca vei fi bun, pacientii te vor recomanda si iti vei crea propria clientela, care nu are nicio legatura cu pilele. Asta daca nu devii si tu corupt si incepi sa accepti banii clientilor pe langa tariful normal, evident.

| WaterDrop a răspuns:

Pentru ca un medic cu pile va omora un pacient, doi, trei.Tu nu vei face asta si vei putea dormi linistit noaptea.

| oVENsiv a răspuns:

Nu trebuie sa fii invidios pe el. Situatia pe care o descrii tu imi spune ca tu o sa fii destul de succes in timp ce el nu o sa mai poata folosi pilele alea dupa liceu si o sa trebuiasca sa recupereze.
Vezi-ti de drumul tau, tu o sa razi la urma big grin.