| AuroraCT a întrebat:

M-am saturat sa imi scap prietenii de belele.
Cum rup o prietenie?

112 răspunsuri:
| Morrígu a răspuns:

Ii ignori. Nu le raspunzi la timp si te indepartezi treptat.

| Nitunitu a răspuns:

Buna Aurora.

Inteleg ca te-ai saturat sa iti scapi prietenii de belele si vrei sa rupi prietenia cu ei.

Daca vrei sa scapi de ei pentru ca ii ajuti mereu la nevoie inteleg, dar cred ca tu ti la prietenia cu ei.

Spune-le in fata ca de acum incolo va trebui sa se maturizeze si sa iasa singuri din probleme, ca vreti sa ramaneti in continuare prieteni, dar sa nu se mai agate de tine la probleme ca copii de fusta mamei.

Daca i-ai scapat de multe, ai facut multe fapte bune si asta e bine, cred ca esti mai matura decat varsta ta si iti doresti sa ai in jurul tau oameni mai maturi.

Incearca sa ii faci sa inteleaga ce iti doresti si daca tot nu merge, cu timpul separa-te de cei care doresc sa fie prieteni cu tine numai pentru ajutor.

Prietenii ti alegi tu, nu te aleg ei pe tine.

| FrumusicaSufletista a răspuns:

Este foarte simplu ii spui ce crezi cu adevarat despre persoana respectiva, si astfel prieteia voastra se va distruge, caci majoritatea oamenilor se supara enorm pe adevar, poti folosi acest lucru in folosul tau.

| Catalinhhh a răspuns:

Indiferența, face diferența. Ține minte asta!

| Roliii a răspuns:

Injurai,da urat de tot laughing)

| Zazy a răspuns:

Stiu in ce situatie te aflii, si e dificil.
Nu trebuie sa te certi cu prietenele tale, nu are rost, nu se ajunge la nimic bun. Si tacerea e un raspuns! Si daca taci, si le lasi in pace, si desigur nu le mai bagi in seama, vei vedea o schimbare. Indiferenta ucide. Fi indiferenta. Nu le baga in seama. Daca te intalnesti cu ele, si iti spun ceva legat de subiectul asta, le pot da peste nas : ' M-am saturat ca eu sa va apar mereu. Nu sunt Dumnezeul vostru si nici mama voastra. Prietenia nu consta numai in asta. Iar daca voi credeti ca asa e bine, atunci aveti probleme foarte grave. ' Si cu asta ai incheiat. Anunta-ma :*

| Dobrin_Maria_1999 a răspuns:

Le spui verde in fatahappy

| Dobrin_Maria_1999 a răspuns:

Stai de vorba, cu ea/el, si spui, ce te deranjeaza, la persoana respectiva.
Dar mai intai distanteaza-te de acele persoane, usor.
Si spui motivul pentru care o faci.
Spui ce ai de zis

| RebecaTheNinjaGirl a răspuns:

Atunci cand fac o belea si vor ca tu sa-i scoti din ea spune-le ca mereu o faci si ca te-ai saturat de asta. Ca nu asta e prietenie adevarata!

| CristiMC a răspuns:

Te distanţezi.

| anonim333 a răspuns:

Si eu am fost in aceeasi situatie. Cel mai bine este sa le spui in fata ca te-ai saturat de ii scapi din toate idioteniile facute si sa incerci sa ii eviti pe cat posibil.

| VreauMiere a răspuns:

Tu vrei sa le intorci spatele prietenilor la greu si/sau sa inchei legaturile cu ei? Uite, nu trebuie sa ii scapi din belele, spune-le ce trebuie sa faca (sau ce ai face tu ca sa ii scapi) ca sa scape ei singuri din belele.

| AsTheLove a răspuns:

Fii draguta cu ei, chiar daca nu vrei sa-i mai ajuti. Le spui:,, Eu nu mai suport. Mai purtati-va si voi de grija, ca eu n-o sa fiu mereu langa voi!'' Si daca tot nu o sa se schimbe, atunci, ignora-i, fii rece, iar cand mai au nevoie de tine, intoarce-le spatele.

| iamcringe a răspuns:

Daca "TU" vei rupe o prietenie vei regreta, incearca sa NU O RUPI, mai bine incercati sa discutati intre voi, poate veti putea sa va intelegeti.

Sau daca chiar vrei sa scapi de ei le zici direct "PA" si ai terminat.

| Crisk a răspuns:

Foarte simplu, spune adevarul persoanelor date si atit!
Mai bine un adevar decit prefacatorie!

| LarissssaMagdiiiiiiiiiiii a răspuns:

Le marturisesti ca o prietenie nu este profitabila, si le spui ca te-ai saturat sa fii luata de prosta si ca ei doar au profitat de tine.

| PinkHD3 a răspuns:

E mai simplu sa ii spui ceva gen '' bai uite m-am saturat sa va scot din belele, si vreau sa ma lasati in pace ok?''

| BoYkAn a răspuns:

In primul rand eviti adica cauti scuze dar nu scuze bune ci scuze banale in asa fel incat sa isi dea seama respectivul ca vrei sa te departezi de elwinking

| dalii389 a răspuns:

Buna happy. Pai, din cate stiu eu. nu cred ca te vei simti prea bine sa nu ii bagi tu in seama, si dupa, ei sa te faca in toate felurile laughing. Tu trebuie doar sa le spui ce s-a intamplat... Eu cred ca asta e solutia. laughing. sper ca te-am ajutat

| HuNterukh a răspuns:

Tu ești cea de la avatar? Dacă da aș vrea să fim prieteni!

| 12lopn a răspuns:

Hey! Nu trebuie sa le spui asa din senis ca nu mai vrei sa fii prietena cu ele. Poti sa le sugerezi sa-si poarte singure de grija o vreme pentru ca tu nu mai ai puterea sa o faci.Tu in acest timp comportate normal. ex:mergi pe strada si le vezi; intorci capul si te uti la alt ceva. Asa ele nu o sa sufere prea mult si nici tu.

sper ca te-am ajutat

| Whateverpfff a răspuns:

Pai incepe sa il\o ignori.
nu mai petrece timp cu el\ea si isi va da seama de la sine ca ceva nu e ok si te va lasa in pace.
saaau poti fi directa lasa-ma in pace si gatabig grin

| salviaplath a răspuns:

O poti face cu tupeu, adica sa le spui direct ce te deranjeaza la ei, sau ii poti ignora pana se plictisesc de tine.

| niki1003 a răspuns:

Spune-le ca nu mai vrei sa-i mai scoti din belele. sau gasesteti alti prieteni si nu te mai intilni cu ei

| GoldenKing a răspuns:

Simplu,nu ii bagi in seama.Nu vorbesti, ignori, incerci sa eviti orice fel de contact.Asta daca incerci sa fii politicoasa. Daca vrei sa le zici direct in fata, te poti duce sa le zici.

| LupuCenusiu a răspuns:

In opinia mea nu trebuie sa scapi de prieteni. Astazi tu ii scoti din belele maine te scot ei pe tine... Mai ales daca este o prietenie adevarata eu iti zic sa o pastrezi deoarece cand vei avea nevoie de ajutor un prieten adevarat totdeauna te va ajuta si te va sustine, iar in caz de gresesti se va stradui sa iti arate calea corecta fara sa te faca sa te simti jenata.
In concluzie nu iti departa prietenii! Niciodata nu vei sti cand ai nevoie de ei!
Sper ca te-am ajutat!

| Killa3463 a răspuns:

Indeparteaza-te usor de ei pe zi ce trece!

| Anonimastilata a răspuns:

Pai tocmai de aceea au nevoie de tine, pentru ca ii scoti din belele, au nevoie de tine, nu ii poti lasa. NU iti abandonezi prietenii la greu, mai ales dintr-un motiv atata de stupid laughing
Mai da-le o sansawinking

Răspuns utilizator avertizat
| George_Sima_2000 a răspuns:

Ai 2 variante.1.le spui simplu și direct că te-ai săturat să fi ce-a care îi scapă din belele, 2. discuție între 4 ochii cu fiecare în parte că nu ți se pare în relugă situația asta