| CapșunicaxD a întrebat:

Cum sa scap de cosuri ca m-am saturat de ele? As vrea sa scap de ele repede si natural.

Răspuns Câştigător
13 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasă leacurile băbești sau alte chestii de genul și mergi la dermatolog. Acolo o să-ți recomande ceva special pentru tenul tău și vei scăpa de probleme. Baftă!

| jacobtim44 a răspuns:

Vezi Aici http://ingrijireatenului.cabanova.com/cosmetice-ingrijire-ten.html
Sunt foarte bune o sa fi multumita

Sper sa te ajute

Alte răspunsuri
| ƒαηтαѕу a răspuns:

Hmm...eu am o crema mai precis lichida ca un sapun lichid si e la sticluta mica, albastra, de fiecare data cand ma dau cu ea pe fata si dupa ma spal cu apa, cosurile se usuca, este foarte eficienta, daca intr-o luna 2 asa te dai cu ea mereu, iti trec toate, fiindca se usuca, daca vrei trimite-mi tu un PV si iti zic eu cum se numeste.Vezi ca este 60 de lei.Ca sa stii.

| Gabriela_Mihaela_1990 a răspuns:

Eu am avut cosuri si puncte negre timp de 10 ani de zile. Vreau sa zic ca dupa ce am mers la doctor dermatolog aceasta mi-a recomandat un tratament natural pe baza de creme din ulei 100% pur de arbore de ceai de la Thursday Plantation.
Cremele astea de la Thursday Plantation sunt minunate, pe langa ca nu sunt chimice si nu iti erita pielea sunt si foarte puternice in distrugerea cosurilor si a punctelor negre.
Medicul mi-a recomandat sa schimb sapunul normal cu un sapun pe baza de ulei pur de arbore de ceai tot de la Thursday Plantation.
Dupa un timp de folosire a cremelor, tenul meu a devenit foarte foarte curat vizibil si acneea a disparut. Am recomandat cremele de cosuri si la o prietena, si dupa o perioada a inceput sa se curete si la ea tenul de cosuri.

| Valentyna15 a răspuns:

Raspunsul meu merita nota zece :
- Mai intai nu mai incerca sa bei: mancare de fast food, bauturi acidulate sau altceva chimic
- Mananca mancare sanatoasa
_Foloseste crema de galbenele naturale
- Pune pe zone cu cosuri ceai de musetel
- Pune pe un tampon demachiant aloe vera si intinde si lasa cateva minute bune
- Nu incerca sa transpiri prea mult, iar daca transpiri spalate cu sapunuri medicinale si pline de vitamine
Asta a fost tot dar daca vrei sa folosesti si ceva cosmetic, foloseste Clearsking sete foarte bun.
Succes si toate cele bune. Pa. happy

Alte răspunsuri
| AdryShyAtat a răspuns:

Foloseşte spirt, e chiar foarte bun, eu am 14 ani şi am avut multe coşuri, şi am văzut-o pe mama că în fiecare seară se dădea cu spirt, şi am întrebat-o de ce, şi ea mi-a zis că îi curaţă tenul şi scapă de coşuri. 1. Te speli pe faţă. 2. Pui spirt pe dischete pentru demachiant sau pe vată. 3. Tamponezi/ştergi uşor faţa ( sau zonele unde ai coşuri ). Să nu foloseşti fond de ten sau alte lucruri care îţi astupă porii. Deci fondul de ten nu e bun! Nu lasă pielea să respire! Spirtul chiar e bun! Şi eu fac asta în fiecare seară şi nu mai am coşuri. Sper sa te ajute. Funda?

| Fitzze_Cristian_1998 a răspuns:

Cea mai sigura solutie este sa te duci la
"BAIETI/FETE" cum este cazul.
EU VA GARANTEZ 100%CA A DOUA ZI NU MAI AVETI NIMIC!
Daca nu vreti asa, ramaneti la "creme, tratamente etc...

| Onii12 a răspuns:

Faturi utile despre cum sa scap de acnee:

Prin dieta; desi nu produce acnee, alimentatia poate agrava simptomele: asadar evita excesele de grasimi, dulciuri si alcool, opteaza pentru o alimentatie sanatoasa pe baza de fructe si legume proaspete, carne slaba, peste si cereale integrale.
Corectare intestinala. Chiar si iregularitatea intestinala favorireaza acneea intrucat esecul de a elimina toxinele determina acumularea acestora in organism si, prin urmare, in epiderma. Corectarea constipatiei cu o alimentatie sanatoasa poate fi de ajutor si in tratarea acneei.
Aportul de vitamine. Vitaminele A, C si E mentin sanatatea pielii: nu uita sa connsumi multe fruct si legume proaspete de mai multe ori pe zi.
Hidratarea epidermei. Nu uita sa hidratezi epiderma prin consumarea a cel putin 2l de apa pe zi.
Curatirea fetei. Mergi la cosmetician pentru o sedinta de curatire a fetei, insa nu uita ca tu nu poti face asta acasa. Deci este strict interzis sa-ti storci cosurile ori punctele negre.
Prin deschiderea porilor. Spala-te pe fata cu apa calduta si, din cand in cand, fa o infuzie cu vapori de apa calda; acesta ajuta porii sa se deschide si, astfel, sa se elibereze de excesul de sebum.
Prin folosirea sapunurilor regulatoare de sebum si usor astringente. Nu folosi sapunuri degresante care usuca pielea.
Prin sortarea produselor cosmetice. Prefera produsele cosmetice concepute pentru pielea cu acnee, evitand creme ocluzive si uleioase.
Prin utilizarea mastilor de fata impotriva acneei. Daca vrei sa folosesti masti de fata, alege mastile de fata cu argila care purifica pielea.
Prin expunerea la soare. Soarele face bine, o expunere normala ( in orele recomandate) usuca punctele negre si cosurile, dar daca exagerezi vei obtine efectul contrar intrucat epiderma, pentru a se apara, va produce o cantitate mai mare de sebum.
Sper ca te-am ajutat... A da si eu mai incerc o metoda. Eu ma dau cu spirt pe fata de 3 ori ( de obicei dimineata, la pranz si seara ) si dupa ce se usuca spirtul de pe fata, poti sa te dai cu o crema hidratanta ( eu folosesc Clearskin de la Avon ). De obicei mie cu aceasta metoda mi-au trecut.