| motolo9ve a întrebat:

Ma ajutati va rog cu o compunere cu/despre titlul, pentru poezia "Peste varfuri" de M. Eminescu!:*

5 răspunsuri:
| AditzaAditsssa a răspuns:

Titlul „Peste vârfuri" se regăseşte şi în primul vers al poeziei, şi face trimitere spre tema textului. Eul liric este îndurerat la gândul trecerii ireversibile a timpului; timpul nu ia în seamă această suferinţa, ci îşi continuă drumul „mai departe, mai departe" într-un ritm firesc, la fel ca trecerea lunii.
Titlul "Peste varfuri" exprima un loc nedefinit, abstract, in care teluricul se imbina cu celestul, sugerand starea de tristete a poetului, de nesiguranta, ilustrand un spatiu spiritual aflat intre viata si moarte. Titlul poate fi si o metafora pentru notiunea de timp, care, in conceptia lui Eminescu, este curgator ireversibil si nu poate fi identificat sau concretizat de catre omul efemer pe acest pamant.

| motolo9ve explică (pentru AditzaAditsssa):

Partea a doua am gasit-o si eu pe netlaughing) si ''peste varfuri'' ce este din punct de vedere morfologic?

| AditzaAditsssa a răspuns (pentru motolo9ve):

"varfuri " este substantiv in genul neutru la plural, iar "peste" este un adverb de loc

| motolo9ve explică (pentru AditzaAditsssa):

Mersi:*

| DORIANTARE a răspuns:

Peste virfuri trece luna,
Codru-si bate frunza lin,
Dintre ramuri de arin
Melancolic cornul suna.

Mai departe, mai departe,
Mai încet, tot mai încet,
Sufletu-mi nemingiiet
Indulcind cu dor de moarte.

De ce taci, când fermecata
Inima-mi spre tine-ntorn?
Mai suna-vei dulce corn,
Pentru mine vreodata?