| flytothemoon a întrebat:

MĂ BÂLBÂI! Acum 2 ani am facut un accident de masina. M am speriat ingrozitor de tare. Am avut zile si nopti in care plangeam pentru ca realizam ce s-a intamplat. Ma gandeam numai ca am fost la un pas de moarte si ...ma rog. Am fost pasagera si de atunci am inceput sa ma balbai grav. Orice as spune ma balbai, transform cuvinte, le incurc. Nu stiu ce sa fac. Parca mi se impleticeste limba. Aveti vreo idee de ce as putea face sa scap de balbaiala? Ofer funda.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Ar trebuii sa vezi un psiholog, asta te-ar ajuta si te-ar invata cum sa treci peste trauna accidnetului.
O alta procedura, mai putin practicata de care am auzit, ar fi hipnoza, ideea este ca trebuie sa dai peste cineva foarte bun care sa stie ce face cu tine si nu am inca habar daca exista vreunul prin tara.

3 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Pentru inceput ai putea incerca sa iti vorbesti mai mult in gand, apoi eventual incerci sa si vorbesti in acelasi timp, astfel ar trebui sa dispara treptat aceasta problema.

| OoBunnyoO a răspuns:

Mergi la un psiholog si la un logoped. La psiholog pentru ca evident suferi de PTSD (post traumatic stress disorder) si evident trebuie sa inveti anumite tehnici care te pot ajuta sa treci peste trauma emotionala, iar la logoped pentru ca sa poti sa te obisnuiesti, fizic vorbind, sa vorbesti fara sa te balbai.
Doar unul dintre cei doi nu cred ca va fi de ajuns.

| FaraNume1245 a răspuns:

Viziteaza un logoped / psiholog.