| Vitalyz a întrebat:

Ma confrunt cu o mare problema de un timp, am 17 ani si locuiesc intr-un sat uitat de lume cum s-ar spune, nu am discoteca, parc sau alte locuri unde sa ies pe afara si de la un timp m-am indepartat de la asa numitul meu grup de prieteni si aia foarte putini cu care imi mai omoram timpul, problema e ca la varsta mea ar trebui sa am si eu o iubita, sa am mai multi prieteni, sa merg la petreceri, sa ies cu ei pe afara, sa am cu cine vorbi.De la un timp am impresia ca toata lumea se uita cu dispret la mine si ca le sunt inferior tuturor chiar daca nu e asa, acum ceva timp imi era frica si sa vorbesc cu fetele, nici macar nu mai pun poze pe retelele de socializare ( Facebook, insta) si asa mai departe de teama ca o sa par un fraier si ca nu voi primi likeuri si doar voi parea penibil chiar daca sunt frumos, aici nu prea am cu cine sa ies iar orasul este departe de mine.Anul acesta am bacalaureatul si asta ma doboara si mai tare, sufar pentru ca nu am o viata sociala si pe langa asta mai am si stresul cu scoala, va rog spuneti-mi ce sa fac pentru ca sunt doborat la pamant, situatia asta mi-a pus capac si nu mai stiu ce sa fac ( Dau Funda!)

Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Intai termina cu scoala! E mai bine asa. E un stres in minus iar gripul de prieteni nu te ar putea ajuta la invatat, in schimb te ar incurca o viata sociala activa acum. După bac, poti da la facultate si sa stai la camin sau sa mergi la o postliceala si in paralel sa muncești ca sa te muți cu chirie. Iubita poti avea si de la 18 ani fiindca atunci esti mult mai constient si invatat decat esti azi. Nu mai esti un minor, asta vreau sa zic.

6 răspunsuri:
| PrintesaGumitaa a răspuns:

Dai bacul si mergi la o facultate intr-un oras mare si rezolvi problema. Aa si sa stii ca nu e capat de lume daca nu ai iubita la 17 ani.

| Vitalyz explică (pentru PrintesaGumitaa):

Nu e ceva anormal, nu? Vreau sa precizez ca am avut iubite inainte de asta doar ca sunt intr-o pauza acum, sa zic asa.Eu sunt o persoana foarte sociabila si daca vad ca cineva e om cu mine si eu sunt om cu el.

| Elide a răspuns:

Toate se vor rezolva,nu vei sta o vesnicie în acel sat,si eu am copilărit la sat,si pot sa spun ca am avut cea mai frumoasă și liniștită copilărie din lume,si cu bacu,Stai linistit, daca ai invatat si esti sigur pe tine nu o sa mai simti frică, atunci când au venit profii si ne-au pus programul cu înscrierea pentru bac si data cand va avea loc, am avut palpitatii, sincer. laughing Totul va trece

| Vitalyz explică (pentru Elide):

Si acum ce faci? AI dat mai departe la facultate? Te-ai angajat undeva? Ti-ai gasit pe cineva de treaba? Spune-mi te rog cum e cand te muti de la sat la oras la facultate.

| Elide a răspuns (pentru Vitalyz):

Păi Da,am dat si mai departe,sa stii ca este o schimbare totală,te formezi ca si om, cu timpul te schimbi, întâlnești diferite tipuri de oameni, ieși cand vrei, te distrezi.

| Subsemnatul123 a răspuns:

Nu mai este o regula generala sa ajungi la 16-17 ani si sa ai iubita pentru ca in ziua de azi extremele sunt mult mai largi. La un pol sunt copile insarcinate la 13-14 ani sau cupluri de 11-12 ani si la celalalt pol sunt barbati trecuti si de 25 de ani care n-au avut o prietena in viata lor si sunt inca virgini (nu prea am auzit sa se aplice asta si la femei). Eu zic sa astepti dupa ce termini scoala pentru ca o sa te poti muta de acolo dupa. Fie te vei duce la o facultate, fie o sa-ti gasesti de munca si poate o sa te muti undeva in chirie.