| Anamaria6384 a întrebat:

Cum sa scap de teama ca se împăca cu fosta? La fiecare relație am avut aceeași teama. Și fostul și actualul iubit își au fostele pe rețelele de socializare ba chiar își dau și likeURI...in relația actuala am aceeași teama deoarece zilele trecute s-au împrietenit pe Facebook (dar pe Insta se aveau, de acolo nu s-au scos)...chestia asta ma face sa ma port ceva mai urat cu el și nu cred ca este bine.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| DanTeSkies a răspuns:

Răspunsul e comunicarea, acordă-i încredere, dacă e să se întample ceva se vă întampla indiferent de ce vei face tu sau indiferent de ce poți tu controla. Acordându-i încredere, vei ști că măcar ai facut tot ce ai putut.

9 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Spune-i exact ce simți și vezi ce zice.

| Anamaria6384 explică (pentru Adry05):

A spus sa am încredere in el...și ca sta doar cu mine, mi-a promis...dar nu prea cred in vorbe.

| Adry05 a răspuns (pentru Anamaria6384):

Păi și întreabă-l direct de ce a băgat-o pe aia brusc pe Facebook

| Anamaria6384 explică (pentru Adry05):

Pe Insta o avea ...acolo nu s au șters... dacă îl întreb pare ca nu sunt sigura pe mine și nu as vrea sa ii arat asta ..ma gândesc ca e doar o teama?

| Adry05 a răspuns (pentru Anamaria6384):

Nu pare deloc, îi destul de normal să nu-ți convină că apare fosta prin preajmă, că doar vorbim de o persoană față de care a avut sentimente. Lui i-ar conveni așa deodată să-l bagi pe fostul pe Facebook? mă îndoiesc. așa că întreabă-l și gata și după urmărește situația, eventual vezi dacă reusești să ai acces la telefonul lui să vezi dacă și vorbesc

| Anamaria6384 explică (pentru Adry05):

Pai și dacă îmi va spune ca e ceva amical ...cum și fostul mi-a zis despre o fosta ...adică nu ii e greu sa minta.

| Adry05 a răspuns (pentru Anamaria6384):

îi spui că nu-ți convine și nu ți se pare normal să fie prieten cu fosta și să comunice constant. ori începi și tu să fii prietenă cu fostul și te chinui să afle că așa poate realizează cât de nasol e să faci așa ceva. nu te mai lăsa călcată de toți proștii în picioare, nu-ți convine ceva și el nu face niciun efort să schimbe, pleci, mai sunt băieți grămadă. cine e mai importantă? una din trecut de care s=a despărțit dintr-unmotiv sau altul sau tu actuala? dacă ea, e clar că are alte planuri cu ea și n-are rost să mai stai acolo să fii bătaia lor de joc și să aștepți până se și hotorăsc să se împace

| alexandru0sorin a răspuns (pentru Anamaria6384):

Sal man hai sa discutam un pic despre ce inseamna alibi., tu poti sa incerci sa il tragi de limba pe om cat vrei tu, cat timp el are scujze care le poate baga, tu nu ai ce sa faci decat sa il crezi. si daca are replica la el 100% o sa aiba scuze. ce trebuie sa faci tu in momentul asta este sa iti asumi ceea ce se intampla si s nu iti dai filme ca totul e ok. explica-i ca tu nu esti proasta si ca daca el vrea sa se combine cu fosta sa se hotarasca si sa aleaga o singura gagica ca nu se poate umbla cu doua daca nu axcepti asa ceva.

nu trebuie sa iti fie frica de faptul ca tu vei parea sa fi persoana rea din relatie. uneori e mai bine sa fi rau cu altii, ca sa nu fi rau cu tine insuti. si ce vorbeste lumea si ce le poate povesti altora nu contaeza. daca e instare sa te minta pe tine si altii stiu ca i merge gura si nu o s-al creada. punete pe primul loc ca u esti printesa regatului tau

| sarahSIpisicaEI a răspuns:

Vorbește cu el. Într-o relație sănătoasă este nevoie de comunicare. Spune-i ce te deranjează si încercați sa găsiți o soluție împreună.