| andreea14 a întrebat:

Ma poate ajuta si pe mine cu un referat la biologie despre sistemul respiratorlove struck
fundita care e cea mai buna:X:*

3 răspunsuri:
| Vreau sa mi se stearga contu a răspuns:

L`am facut eu laughing deci hai sa ti`l scriu :
sist respiratoir este format din cai respiratorii si plamani.
la randul lor caile respiratorii sunt impartite in fose nazale, faringe, laringe, trahee si bronhii, acestea avand rolul de umezire si incalzire a aerului.
Fosele nazale prezinta mucoasa respiratorie in partea inferioara
Laringele este cale digestiva plus cale respiratorie acestea prezentand epiglota
laringele prezinta 2 pliuri ale mucoasei ce formeaza corzile vocale
Trahee prezinta structuri cartilaginoasa ce tine
respiratia deschisa
Bronhiile prezinta structuri cartilaginoasa
plamanii sunt impartiti in lobi, apoi in lobuli, apoi in acini apoi in alveolele pulmonare la nivelul carora se face schimbul de gaze.
Respiratia pulmonara se realizeaza prin inspiratie sie xpiratie
Inspiratia este contractia diafragmei si a muschilor intercostali, de aici rezulta marimea cutiei toracice, presiunea intrapulmonara mai mica decat presiunea aerului atmmosferic sde aici aerul patrunde in plamani
Expiratia este relaxamrea diafragmei si muschilor intercostali, de aici rezulta micirea volumului cutiei toracice iar presiunea intrapulmonara mai mare decat presiunea aerului atmosferic, aerul iesind din plamani.
La nivel celular oxigenul este folosit pentru oxidarea substantelor nutruitive si rezulta energia
din oxigen si hemoglobina rezulta oxihemoglobina iar din dioxid de carbon si hemoglobina rezulta carbooxihemoglobina

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te pot ajuta pentru ca nici eu nu gasesc