| Justmeandmysmile a întrebat:

cine ma ajuta si pe mine sa descriu suprapopulatia la animale? Ne-a dat profesoara de biologie sa facem referat cu suprapopulatie si am gasit doar in legatura cu oamenii si trebuie si cu animalele.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Nu e prea clar ce anume vrei, dar te poţi referi la clasicul exemplu de autoreglare a suprapopulaţiei în pădurile canadiene. Populaţia de râşi se hrăneşte cu indivizi din populaţia de iepuri. Având hrană, populaţia de râşi creşte atât de mult, încât la un moment dat indivizii din populaţia de iepuri nu mai pot asigura hrana şi atunci populaţia de râşi începe să scadă. Scăzând numărul prădătorilor, atunci iepurii încep să se înmulţească, până când ajung la suprapopulare. Având hrană din belşug, populaţia de râşi creşte iar şi aşa mai departe. Desigur, lucrurile nu sunt atât de simple şi de ciclice, intervin mulţi alţi factori, iernile aspre, lipsa hranei pentru iepuri, alţi prădători care mănâncă iepuri etc. dar pentru exemplificare e suficient. Succes!
Dacă vrei un plus de informare, dacă vrei să te relaxezi ori să te distrezi, dă click pe http://lecturirecenzate.ro/