| anducool a întrebat:

Ma puteti ajuta sa scap de timiditate? Am tot citit articole despre cum sa invangi timiditatea dar fara efect. Am reusit sa-mi inving acest defect in proportie de 10%. Am nevoie de ajutor.

4 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Dar de ce esti tu timid? Asta sa stii ca se poate trage si din familie, sau pur si simplu va tine doar in perioda adolescentei.Crezi ca te vei schimba daca citesti articole legate de timidiate? NU! Totul depinde numai de tinehappyIncerca sa nu mai fi emotiv,iesi pe afar si mai socializeaza si tu cu lumea,usor usor vei deveni mai sociabil. Daca nu te schimbi, vei peirde mult in viata, nu cred ca vrei sa duci in carca acesta povara inutila... Zici ca ai rezolvat 10%? Eu iti doresc mult succes in contiuare, daca vrei cu adevarat sa te schimbi, vei reusihappy

| floryynnel a răspuns:

Fi tu insuti, cand cineva se uita la tine/ te barfeste, nu-l baga in seama sau daca chiar intrece masura, il jignesti, dar nu pe fata,(adica nu-l injuri). Eu de mic am fost timid, si complexat(eram cam durduliu), acum arat bine, toti imi zic asta, dar colegii ...barfe...Eu inca nu am reusit sa scap de asta. De obicei cei care barfesc, o fac din rautate, se vad ca sunt in inferioritate fata de tine, nu-i baga in seama. Iar cu timiditatea, fi tu insuti, la mine, timiditatea apare cand intalnesc persoane noi,( sau cu care nu prea m-am vazut/ mai mare ca mine), dar dupa un timp incep sa imi dau drumu( am din cand in cand remuscari). unde ai gasit articolele?

| anducool explică (pentru floryynnel):

Scrii pe google "cum sa scapi de timiditate"

| ali_8949 a răspuns:

Ai putea incepe prin a nu mai sta in fata calculatorului si sa iesi mai mult in societate ca se te obisnuiesti cu ea. Mie imi pare ca asta e problema, ca nu esti obisnuit cu lumea. Si nu te mai gandi la altele, gen, ca ce vor zice unii si altii de tine. Si tu zici la fel de altii si nu pune nimeni nimica la suflet. Toate vin si pleaca, ei le lasa sa plece si ar trebui si tu.
bafta